Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Rozhovor se slovinským prezidentem

Logo slovinského předsednictvíPřed svým zvolení do prezidentského úřadu zastupoval Danilo Türk svou zemi v Organizaci spojených národů (OSN), kde zastával vysoké postavení jako zástupce ředitele pro politické záležitosti. Ve středu přijel do Štrasburku, aby přednesl projev k europoslancům. V exkluzivním rozhovoru jsme se ho zeptali na jeho názory ohledně role EU a OSN v moderním světě, ochrany lidských práv a současné krize na světovém trhu s potravinami.

Dnes jste oslovil Evropský parlament v roli prezidenta předsedající země EU. V letech 1998 a 1999 jste jako velvyslanec Slovinska předsedal Radě bezpečnosti OSN. Jsou obě tyto zkušenosti srovnatelné?
 
Obě zkušenosti jsou naprosto odlišné. Rada bezpečnosti je institucí, která řeší krize a reaguje na ně, Evropská unie je společenství zemí, které budují efektivní společné instituce a sdílí ambiciózní program a politické cíle. Zkušenost z Rady bezpečnosti ovšem je prospěšná, protože EU se taký zabývala a bude se zabývat krizemi v různých částech světa. Musíme mít vědomosti o tom, jak těmto výzvám čelit.

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 28.4.2008. Poslední aktualizace: 28.4.2008 09:55
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno