Dny evropského filmu již po šestnácté


Vytištěno 1.12.2020 00:29 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=4&rok=2009&nav03=14830

Dny Evropského filmu16. ročník přehlídky evropských filmů nabídne od 16. do 30. dubna 2009 v Praze, Brně a Olomouci přes 30 filmů a dokumentů ze současných a budoucích členských zemí Evropské unie.

 

Evropské filmy hrají svou kvalitou v celosvětové produkci prim. Výběr těch nejlepších již tradičně představí Dny evropského filmu, které se letos konají již po šestnácté. Festival bude zahájen v Praze v kině Světozor a Lucerna, kde se od 16. do 23. dubna 2009 představí 29 celovečerních filmů, 5 dokumentárních a 17 krátkých filmů. Poté se přesune na Moravu, do Brna od 25. do 30. dubna a do Olomouce od 27. do 30. dubna.
 
 
 Následovat budou Boskovice, Uherské Hradiště a Veselí nad Moravou - dějiště tradičních Ozvěn Dnů evropského filmu. Nad filmovou přehlídkou převzali i letos záštitu pražský primátor Pavel Bém, ministr kultury ČR Václav Jehlička a Zastoupení Evropské komise v ČR.

 

Festival pořádají velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí Evropské unie, a podílejí se tak na programu přehlídky. Letošní ročník se rozhodli zahájit rumunským filmem Boogie, který osobně představí scénárista filmu Alexandr Baciu. Zajímavými hosty se bude letošní ročník jen hemžit, účast například přislíbili režisér filmu Luisina zahrada Maciej Wojtyszko či režisér Poslední maringotky Peter Beňovský.

 

Přehlídka bude slavnostně zakončena ve francouzském stylu snímkem Paříž 36, který možná uvedou režisér Christophe Barratier a herec Pierre Richard. Filmovou přehlídku dále zpestří sekce věnovaná 20. výročí pádu železné opony, tvorba mladých filmařů či seminář na téma Proces psaní a vývoje scénářů. K tomu se váže i novinka v podobě soutěže o nejlepší scénář uváděných filmů. Soutěž se koná v rámci Evropského roku inovace a tvořivosti a vypsalo ji Zastoupení Evropské komise. O vítězi, který získá šek v hodnotě 1500 eur, rozhodne hlasování diváků. Doprovodný sobotní program v kině Světozor potěší příznivce Kabaretu Caligula, kteří představí novou revue a projekci kultovního filmu Rocky horror picture show.

 

Podrobné informace získáte na oficiálních stránkách festivalu www.eurofilmfest.cz. Na filmový evropský maratón se můžete naladit již nyní novou, velmi zdařilou znělkou festivalu s Pavlem Trávníčkem a Janem Přeučilem.

Program kin naleznete zde.

 

Hlasovat v soutěži o nejlepší scénář uváděných filmů můžete zde.

 

Znělku festivalu s Pavlem Trávníčkem a Janem Přeučilem si můžete stáhnout zde.
 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 16.4.2009. Poslední aktualizace: 16.4.2009 11:05