Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Předsedové Komise, Rady a Parlamentu diskutují s vedoucími náboženskými představiteli o změně klimatu a usmíření

Evropský parlamentZ podnětu předsedy Evropské Komise José Manuela Barrosa se 5. května uskutečnil v sídle EK neformální dialog přibližně s dvaceti čelními představiteli křesťanství, judaismu a islámu v Evropě. Setkání společně řídili předseda Evropské komise Barroso, slovinský předseda vlády a současný předseda Evropské rady Janez Janša a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. Letošní setkání se soustředilo na dvě velké výzvy, jimž čelí Evropská unie: změna klimatu a usmíření.

 

Jednalo se o čtvrté každoroční setkání s náboženskými představiteli, jehož se již podruhé účastnili předsedové tří orgánů EU. Podnět k takovým setkáním dal předseda Barroso v roce 2005.

 

Letošní diskuse se točila kolem tématu „Změna klimatu: etická výzva pro všechny kultury". Předseda Komise Barroso prohlásil: „Změna klimatu nás všechny zavazuje, abychom okamžitě začali jednat. Každá součást občanské společnosti musí přispět k zajištění trvale udržitelné budoucnosti naší planety. Díky svému dosahu a své úloze ve společnosti mají náboženství a náboženské komunity dobré předpoklady významně přispět k mobilizaci našich společností za věc trvale udržitelné budoucnosti. Sjednoťme se ve společném úsilí a dokažme, že ti, kteří kážou o střetu civilizací, se mýlí."

 

Předseda Evropské rady Janez Janša zdůraznil: „Životní prostředí není jen přirozeným, nýbrž i svatým místem. Pospolitost a loajalita mezi člověkem, přírodou a stvořitelem je základním principem judaismu, křesťanství i islámu. Změna klimatu od nás vyžaduje, abychom se znovu zamysleli na tím, kam zaměřujeme svou představivost, invenci a podnikavost ve snaze o vytvoření světa oproštěného od závislosti na fosilních palivech a přesto nevídanou měrou prosperujícího a propojeného. Neznamená to však, že bychom se měli zbavit toho, čeho jsme již dosáhli. Měly bychom se pouze znovu zamyslet nad tím, čeho jsme dosáhli, a podívat se na to z jiného úhlu."

 

Jelikož rok 2008 je Evropským rokem mezikulturního dialogu, skýtá toto setkání na vysoké úrovni vítanou příležitost zaměřit se též na téma „Usmíření pomocí mezikulturního dialogu a dialogu mezi náboženstvími".

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Press Release

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 6.5.2008. Poslední aktualizace: 6.5.2008 10:37
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno