Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Rozhovor: poradce OSN Jeffrey Sachs o cenách potravin

Evropská unie a potravinyJeden z předních světových akademiků, profesor Jeffrey Sachs, který v současné době působí jako poradce generálního tajemníka OSN, se sešel 5. května s europoslanci z výboru pro rozvoj. Jednali společně o nárůstu cen potravin na světových trzích. Sachs, který se proslavil mimo jiné svou knihou "The End of Poverty" o vymítaní chudoby na světě, nám poskytl po setkání rozhovor.

Pane profesore, ceny potravin rostou mimořádnou rychlostí. Proč je tomu tak?
 
Poptávka po potravinách převýšila světovou nabídku. Problém nedostatku nabídky má několik důvodů.  Za prvé je v chudých oblastech produktivita nadále velice nízká, týká se to například Afriky. Za druhé to jsou klimatické šoky v Austrálii, v Evropě a v dalších částech světa, kde se pěstuje obilí. Jistou roli hraje také nárůst výroby biopaliv a malý objem potravinových rezerv.
 
Když došlo k nárůstu poptávky na světě, nebyly k dispozici dostatečné zásoby obilí a to znamenalo, že ceny začaly stoupat. Obchodní překážky v zemích, které potraviny vyvážejí, měly udržet nízké ceny potravin doma, ale zároveň vedly k prudkému cenovému nárůstu v zemích, které potraviny dovážejí. V podstatě je hlavní věcí, že poptávka po potravinách prudce stoupla, nabídka však nikoliv.
 
Generální tajemník OSN řekl, že stoupající ceny potravin podkopávají snahy prosadit snížení chudoby na světě o polovinu do roku 2015. Souhlasíte?
 
Samozřejmě! Nejdůležitějším krokem je posílit výrobu potravin v chudých oblastech. Většina těchto oblastí, a teď mám na mysli především Afriku, vyrábí jen třetinu anebo polovinu potravin, co by jinak byly schopny vyrábět. Problém je, že tamní zemědělci jsou většinou tak chudí, že si nemohou dovolit nakoupit kvalitní semena, hnojivo a zavlažovat svá pole. Myslím si, že chceme-li překonat současnou krizi, tak budeme muset začít financovat dodavatele potravin v těchto chudých zemích. Tím by se zvýšila výroba, snížily by se ceny a také by to pomohlo vyřešit současnou nouzovou situaci.

Celý rozhovor čtěte zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.5.2008. Poslední aktualizace: 12.5.2008 10:25
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno