Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Šest nejlepších: projekty evropského kulturního dědictví

V Bruselu dne 8. května 2008

Šesti laureáty „Ceny Evropské unie za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra" za rok 2008 se staly vynikající projekty z České republiky, Řecka, Nizozemska, Španělska a Rumunska. Ceny, jejichž vítězové byli vyhlášeni dnes, slouží jako uznání za výjimečné úsilí v oblasti památkové péče, výzkumu a vzdělávání a každá z nich má hodnotu 10 000 EUR. Udílejí je společně Evropská komise a celoevropská federace pro kulturní dědictví Europa Nostra. Tato ocenění budou předána dne 12. června 2008 v katedrále ve městě Durham ve Spojeném království během slavnostního vyhlášení cen za evropské kulturní dědictví European Heritage Awards.

 

Evropská komise a federace Europa Nostra zahájily společné udílení cen European Heritage Awards v roce 2002 v rámci programu Komise Kultura se záměrem ocenit vynikající iniciativy mezi mnoha aspekty evropského kulturního dědictví v různých kategoriích od restaurování budov a jejich přizpůsobení novému využití až po rehabilitaci městské a venkovské krajiny, zpřístupnění archeologických nalezišť a péči o umělecké sbírky. Ocenění mohou získat také výzkumné projekty a letos poprvé rovněž vzdělávací projekty související s kulturním dědictvím a dobrovolná pomoc jednotlivců nebo organizací při péči o kulturní dědictví.

 

Cílem těchto ocenění je podpořit vysokou úroveň památkové péče a vynikajících znalostí a schopností, kterých je při ní využíváno, a podnítit přeshraniční výměny v oblasti kulturního dědictví. Záměrem ocenění je rovněž prostřednictvím šíření dobrých příkladů povzbudit další úsilí a podpořit projekty týkající se kulturního dědictví v celé Evropě.

 

Letos porota obdržela 109 přihlášek a nominací do různých kategorií z 29 zemí a nezávislí odborníci provedli jejich posouzení na místě. Ty nejlepší vybírala porota ceny za kulturní dědictví na řadě setkání, která se uskutečnila v průběhu minulých měsíců.

 

Celý článek čtěte zde.

 Zdroj: Press Release

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 12.5.2008. Poslední aktualizace: 12.5.2008 10:39
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno