Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Volby v Srbsku - podaří se vytvořit proevropskou vládu?

V neděli 11. května volili obyvatelé Srbska nový Parlament. Proevropský zaměřený volební blok současného prezidenta Borise Tadiće vyhrál volby, avšak nezískal potřebnou většinu k vytvoření vlády. Nyní probíhají složitá jednání o vytvoření vlády. Podaří se dát dohromady většinu, která bude směřovat další vývoj směrem k Evropské unii? Zeptali jsme se europoslanců.

 

Rakouský sociálně demokratický poslanec Hannes Swoboda, místopředseda delegace pro jihovýchodní Evropu řekl k volbám v Srbsku: "To, že proevropští demokraté vyhráli volby je pozitivní signál, ale bude nutné překonat ještě mnoho překážek k vytvoření proevropské většiny v Srbsku." Evropskou unii vyzval k tomu, aby projevila "odvahu a trpělivost" ve vztazích se Srbskem.
 
Srbsko nyní potřebuje rychle vytvořit akceschopnou vládu
 
Německý křesťanský demokrat a člen výboru pro zahraniční věci Bern Posselt řekl: "Musíme posílit proevropské politické síly, ale za férových okolností. Musíme se podívat na celý region, nemůžeme dát Srbsku možnosti, které jiné země v regionu nemají." Navrhl mimo jiné vytvoření bezvízového styku s EU, aby bylo Srbům usnadněno cestování. Každopádně je nutné vyčkat, jak dopadnou koaliční jednání, dodal Posselt.
 
Slovinský poslanec Jelko Kacin, který je zpravodajem pro Srbsko, položit klíčovou otázku: "Chce se Srbsko v regionu ujmout vedoucí role přibližování se EU, anebo ne?" Výsledky voleb interpretuje tak, že velká část obyvatel si přeje reformy a smýšlí proevropsky. Budoucí cestu Srbska rozhodne způsob, jakým dojde k vytvoření nové vlády, aby bylo možné se věnovat problémům, které čekají na řešení, řekl Kacin.

 

Více informací naleznete zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 15.5.2008. Poslední aktualizace: 15.5.2008 11:36
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno