Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropa a odkaz roku 1968

Pro Čechy a Slováky je rok 1968 spojen se vzpomínkou na "Pražské jaro". Tehdejší naděje na vytvoření "socialismu s lidskou tváří" ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy. V západoevropských zemích se v roce 1968 odehrály studentské bouře, které zásadně změnily tamní společnosti. Studenti protestovali také ve Varšavě, kde ostrý zákrok úřadů vytvořil zázemí pro pozdější protesty hnutí Solidarita proti komunistickému útlaku v roce 1980. Zeptali jsme se europoslanců na jejich vzpomínky.

 

Francouzská konzervativní europoslankyně Nicole Fontaine
 
"Byla jsem mladá holka a končila jsem právě svá studia politických věd v Paříži. Bydlela jsem v centru města a čekala jsem v červenci narození své dcery. Z pochopitelných důvodů jsem se květnových událostí zúčastnila spíše jako aktivní divák, než jako přímá účastnice," vzpomíná bývalá předsedkyně Evropského parlamentu Nicole Fontaine.
 
Česko-německý zelený poslanec Milan Horáček
 
V roce 1968 emigroval z Československa do západního Německa a ve Frankfurtu se dostal do kontaktu s tamním alternativním studentským hnutím, ve kterém vynikal jako předák Daniel Cohn-Bendit. Později stál u zrodu německé strany Zelených.
 
"Nás politické emigranty podporovali v Německu lidé, kteří odmítali jak kapitalismus, tak i komunismus. Levicový idealismus některých radikálnějších zastánců jsme hodnotili poněkud skepticky, protože jsme zažili jak komunismus vypadá ve skutečnosti," vzpomíná Milan Horáček.
 
Uplynulých čtyřicet let Milan Horáček strávil především na německé politické scéně: "V Německu měly studentské protesty a související události dalekosáhlý dopad. Tehdy začal vývoj, který změnil společnost do té míry, že dnes je například naprosto přirozené, že v čele velkých měst stojí otevřeně homosexuální primátoři. Také vidíme, že se v Hamburku podařilo vytvořit první zeleno-černou vládu, tj. koalici pravice a strany zelených. Zajímavé je také, že dohodu v Hamburku vyjednávaly převážně ženy. Tento vývoj má své kořeny v roce 1968, předtím byl veřejný život daleko konzervativnější a takové věci byly jednoduše nemyslitelné."

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 19.5.2008. Poslední aktualizace: 19.5.2008 11:49
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno