Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Pondělí v plénu: ochrana životního prostředí a bezpečné nákupy na internetu

Evropský parlamentPlenární zasedání byla zahájeno minutou ticha pro španělského strážníka, který přišel o život při pumovém útoku baskické teroristické organizace ETA. První velké téma na pořadu jednání bylo zavedení přísnějších trestů pro znečišťovatele životního prostředí. Poslanci poté diskutovali o posílení bezpečného nakupování na internetu a strategii pro ochranu spotřebitelů v EU. tato nová pravidla by měla především posílit postavení malých podniků.

 

Ochrana životního prostředí má zelenou 
 
První téma, o kterém se v pondělí diskutovalo, bylo posílení trestu pro znečišťovatele životního prostředí. Hlavním cílem nových zákonů má být možnost postihu všech znečišťovatelů v rámci EU, kteří se nelegálním způsobem snaží likvidovat škodlivé látky a tím ohrožují zdraví lidí, rostlin a živočichů a znečišťují životní prostředí.
 
Poslanec Nassauer chce tresty jménem EU
 
Zpravodaj Helmut Nassauer, křesťanský demokrat z Německa, dokonce požaduje, aby v budoucnosti tresty byly udělovány jménem celé Evropské unie. To by představovalo významný posun od současné praxe, kdy obdobné tresty vynášejí jen národní soudy a žaloby jsou rovněž jen národní záležitostí. Zatím EU nemá žádné odpovídající pravomoce v oblasti trestního práva.

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 23.5.2008. Poslední aktualizace: 23.5.2008 09:10
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno