Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Nová evropská strategie pro zdraví zvířat

Není tomu tak dávno co evropské země zachvátila vlna paniky z ptačí chřipky. Hlavní obavy přitom plynou ze strachu před nemocemi, které mohou být nakažlivé i pro člověka. S epidemiemi se nejlépe bojuje preventivně, protože když už jednou dojde k šíření nakažlivé nemoci, pak se ochrana veřejného zdraví velice prodraží. Boj s nemocí šílených krav BSE tak přišel daňové poplatníky na víc než deset miliard euro. Ve středu večer proběhne diskuze o návrhu Evropské komise, která chce posílit prevenci.

 

Návrh předložený Evropskou komisí se zaměřuje na ochranu veřejného zdraví a bezpečnost potravin, podporu evropského hospodářství a podporu výzkumu. Předložený dokument pokrývá období 2007-2013, autorem parlamentní zprávy je polský europoslanec Janusz Wojciechowski (UEN).
 
Malé farmy představují menší zdravotní riziko
 
Wojciechowski návrh Komise podporuje a považuje za důležité, aby se posílila prevence šíření epidemií. V některých oblastech ovšem navrhuje větší angažovanost, například při očkování zvířat, anebo při snahách omezit prepravu zvířat na nutné minimum. Také by rád omezil velikost zemědělských farem, protože podle jeho názoru jsou příliš velké farmy příčinou nekontrolovaného šíření případných nemocí a epidemií.  

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 23.5.2008. Poslední aktualizace: 23.5.2008 09:17
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno