Středa v plénu: Turecko, Barma, Čína


Vytištěno 17.5.2022 06:30 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=5&rok=2008&nav03=13196

Evropský parlamentVe středu ráno diskutovali poslanci o stavu přístupových příprav v Turecku, které je oficiálním kandidátem na budoucí členství v EU. Hlasovalo se o zprávách jako například o trestněprávním stíhání za znečišťování životního prostředí. Odpoledne proběhla diskuze o situaci v Barmě, kde vojenská junta brání mezinárodním organizacím dodat pomoc obětem nedávné přírodní katastrofy. Čína naopak spolupracuje v obdobných otázkách poměrně dobře.

 

Turecko a EU
 
Zpravodajka Evropského parlamentu pro Turecko, nizozemská konzervativní poslankyně Ria Oomen-Ruiten, upozornila v rozpravě na význam nové turecké ústavy, která zajistí důsledné oddělení náboženství a státu a bude garantovat práva etnických a náboženských menšin, především Kurdům.
 
Ochrana životního prostředí
 
Poslanci schválili zprávu německého konzervativního poslance Hartmuta Nassauera o trestněprávním stíhání znečišťovatelů životního prostředí. Podpořili tím jeho hlavní požadavek, aby se zostřil postih za tuto trestnou činnost. Členské země budou mít k dispozici větší možnost uplatnit trestní právo v oblasti znečišťování přírody.  
 
Cyklon Nargis v Barmě
 
Poslanci společně odsoudili chování barmské junty, která brání efektivnímu poskytování mezinárodní pomoci obětem cyklonu Nargis. Napříč politického spektra zazněl požadavek, aby se v situaci více angažovala OSN, protože desítky tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, dodnes marně čekají na pomoc.
 
Zemětřesení v Číně
 
Na rozdíl od situace v Barmě se jeví spolupráce s čínskými úřady po tamním zemětřesení celkem bezproblémově. Poslanci vyjádřili soustrast s pozůstalými členy rodin, které přišly o své blízké. Jménem slovinského předsednictví EU vyjádřil i státní tajemník Janez Lenarčič soustrast a řekl, že se zemětřesení dotklo životů deseti milionů lidí a vyžádalo si padesát tisíc obětí.   

 

Více informací naleznete zde.

Zdroj: Evropský parlament


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 23.5.2008. Poslední aktualizace: 23.5.2008 09:21