Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

„Barcelonský proces: Unie pro Středomoří“. Komise přijímá návrhy na posílení partnerství mezi EU a jejími středomořskými sousedy

Evropská komiseEvropská komise přijala dnes, tj. 20. května, své návrhy, jak zlepšit vztahy se svými středomořskými partnery prostřednictvím „Barcelonského procesu: Unie pro středomoří". V návaznosti na rozhodnutí jarního zasedání Evropské rady předložila komisařka Ferrero-Waldnerová návrh struktur „Barcelonského procesu: Unie pro Středomoří", jejichž cílem je obnovit životaschopnost a viditelnost vztahů EU s partnery ze středomořského regionu. Do těchto struktur patří zřízení sekretariátu a vytvoření stálého výboru zástupců Středomoří. Tento politický dokument také nastiňuje okruh projektů, který by představovaly viditelnou a hmatatelnou snahu o zlepšení života a životních podmínek občanů v regionu. Tato nová iniciativa zdůrazňuje, že EU potvrzuje svůj závazek vůči středomořskému regionu, který je oblastí s obrovským strategickým významem, a to jak po stránce politické, tak po stránce ekonomické. Návrhy obsažené ve sdělení budou předloženy dne 13. července 2008 v Paříži během zasedání, na kterém bude představen „Barcelonský proces: Unie pro Středomoří".

 

Předseda Komise Barroso uvedl: „Pro EU a naše středomořské partnery je to klíčový moment. Barcelonský proces prokazuje svou hodnotu při budování mostů mezi středomořskými partnery. Impuls nadcházejícího francouzského předsednictví EU je příležitostí, jak posílit a doplnit tuto spolupráci. Na obou březích Středomoří bude ale zapotřebí silnější politická vůle, aby tato příležitost byla využita k posílení porozumění, míru a prosperity mezi všemi našimi národy, kulturami a náboženstvími ve prospěch našich občanů."

 

Komisařka pro vnější vztahy a evropskou politiku sousedství, Benita Ferrero-Waldnerová, dodala: „Barcelonský proces někteří vyzdvihují a jiní kritizují. I když uznáváme, že během téměř třinácti let našeho partnerství bylo dosaženo mnohého, jsme si také vědomi, že toho máme ještě hodně před sebou, pokud mají výsledky v budoucnosti splnit očekávání. Jsme pevně odhodláni podporovat středomořský region. Dnešní návrhy potvrzují tento závazek i naši touhu po ucelenějším partnerství založeném na společné odpovědnosti v rámci procesu."

 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: EU Rapid - Press Release

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 23.5.2008. Poslední aktualizace: 23.5.2008 10:11
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno