Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Poslanci ze Srbska a z Kosova se sešli v Parlamentu

V pondělí a v úterý 26.-27.5.2008 se v Bruselu konalo společné parlamentní zasedání o situaci v zemích západního Balkánu, kterého se zúčastnili mimo jiné i poslanci ze Srbska a z Kosova. I když zatím panuje napětí mezi oběma skupinami, setkání proběhlo v duchu dobré spolupráce. Zeptali jsme se zástupců obou stran, jaké si vezou dojmy ze setkání zpět domů.

 

Předseda srbského parlamentu Oliver Dulić řekl: "Nemám s tím problém mluvit se svými kolegy z Kosova. Udržuji se svými albánskými kolegy kontakty a chci je udržovat i nadále. Myslím si, že se musíme navzájem otevřít a zahájit jednání o naší společné budoucnosti, protože pro mě a pro budoucí generace, a patrně pro všechny lidi v mé zemi, je historické usmíření mezi Albánci a Srby asi nejdůležitější věcí v našem regionu."
 
Předseda kosovského parlamentu Jakup Krasniqi řekl: "Máme společnou budoucnost v rámci EU a proto můžeme spolu sedět a diskutovat. Souhlasili jsme s iniciativou Evropského parlamentu a máme z toho dobrý pocit, že Evropský parlament a Evropská unie všeobecně otevřeli nové perspektivy pro země našeho regionu."
 
Nizozemský poslanec Joost Langedijk ze strany zelených řekl: "Po mnoha letech, kdy nechtěli spolu sedět u stolu a nechtěli si navzájem naslouchat, jsou nyní alespoň ochotni si spolu sednout a nesouhlasit. Ale aspoň sedí u jednoho stolu. Myslím si, že nakonec všichni pochopili, že nemá smysl na sebe pokřikovat, nekomunikovat a nevést dialog. Doufám, že to, co začalo dnes, bude pokračovat v celém regionu."
 
Poslanci diskutovali o hospodářském a sociálním vývoji v regionu, o otázkách víz a přistěhovalectví a o roli parlamentů v procesu integrace do Evropské unie. 
 

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.5.2008. Poslední aktualizace: 29.5.2008 11:05
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno