Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Rozhovor: Kam směřuje krize na finančních trzích?

Krize na finančních trzích zaměstnává již delší dobu členy výboru pro hospodářství a měnu. Předsedající francouzská sociální demokratka Pervenche Berès komentuje situaci takto: "Deset dlouhých měsíců a pořád nevidíme konec krize. Nyní se dokonce rozšiřuje do dalších oblastí." Zeptali jsme se dvou dalších poslanců na výhled do budoucnosti. Je posílení bankovního dozoru vhodným řešením?

 

Během uplynulých deseti měsíců poskytovala Evropská centrální banka hotovost pro ohrožené finanční trhy. V srpnu 2007 poskytla půjčku 95 miliard euro, aby utlumila krizi a pomohla bankám. Tyto intervence pokračují od té doby pravidelně.  
 
Litevská liberálka Margarita Starkevičiūtė: Finanční trhy jsou životní energií pro hospodářství. Jakékoliv narušení má dopad na celou ekonomiku. Nyní cítíme, že v určitých částech hospodářství nastávají problémy, především v bytové výstavbě a ve stavebním sektoru, což má dopad na blahobyt lidí.
 
Nizozemská sociální demokratka Ieke van den Burg: Jedná se o krátkodobé finanční injekce, které je nutné vrátit zpět. Jsou k dispozici i bankám v zemích mimo eurozónu. Evropská centrální banka například řeší velkou část problémů ve Velké Británii.  
 
Margarita Starkevičiūtė: V Evropské unii máme dva rozdílné bankovní modely. První je založen na vkladech. S podporou Evropské centrální banky jsou tyto banky schopné poměrně dobře zvládnout krizi, protože se mohou opřít o své vklady. Druhý model je založen na spotřebitelském trhu a na investorech. Investoři však ztratili důvěru v bankovní instituce. Takže nyní musí najít jiné způsoby, jak vydělat peníze.Takže mají velký dlouhodobý problém a Evropská centrální banka, anebo centrální banky členských zemí, by neměly tyto banky zachraňovat anebo sloužit jako náplast pro jejich dlouhodobé problémy. 
 

Celý článek čtěte zde.

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.5.2008. Poslední aktualizace: 29.5.2008 11:11
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno