Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Lepší vyhlídky pro vědecké pracovníky

 Evropská unie a výzkum

Plánovaná spolupráce mezi zeměmi EU by měla vytvořit lepší pracovní podmínky pro vědecké pracovníky.

 

Evropa má více vysokoškolských absolventů technických oborů než Spojené státy nebo Japonsko, ale nedaří se jí je udržet doma. Nízký podíl vědeckých pracovníků v praxi je důvodem ke znepokojení, zvláště vzhledem k úsilí EU o rozvoj znalostní ekonomiky.

 

Hlavní problémy jsou tyto:

  • V mnoha zemích EU existuje jen málo příležitostí k uplatnění se ve veřejném sektoru a většina pracovníků není vybírána v konkurzu.
  • Většina mladých vědeckých pracovníků má smlouvu jen na dobu určitou.
  • Povýšení je založeno spíše na služebním věku než na výkonu.
  • Tradiční vysokoškolské vzdělání je špatnou přípravou na potřeby moderního hospodářství.

K řešení této situace navrhuje Evropská komise prohloubení spolupráce s vládami členských států za účelem otevřenějšího náboru vědeckých pracovníků, lepšího zdravotního a sociálního zabezpečení pro vědecké pracovníky v zahraničí, lepších pracovních podmínek a lepšího přístupu ke školení.

 

Evropský komisař pro výzkum Janez Potočnik hovoří o „páté svobodě" EU, kterou by měl být volný pohyb znalostí. Studenti, vědci a vysokoškolští učitelé by měli mít možnost uplatnit se na evropském pracovním trhu a neměli by být nuceni hledat práci jinde či měnit zaměstnání.

 

Nová zpráva Komise je jednou z pěti iniciativ a navazuje na veřejnou konzultaci z roku 2007 „Evropský výzkumný prostor: nové perspektivy ", podle které by vytvoření atraktivního celoevropského pracovního trhu pro vědecké pracovníky mělo být jednou z priorit EU. Více než 80 % respondentů podpořilo myšlenku spolupráce mezi Evropskou komisí a vládami členských států EU, která by zaručila koordinované, účinné a koherentní využívání právních a finančních nástrojů a zdrojů.

 

Další informace naleznete zde.

Zdroj: Evropská komise

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 29.5.2008. Poslední aktualizace: 29.5.2008 11:49
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno