Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Den Evropy se bude slavit v Brně a Praze

 

Česká republika si letos připomene šesté výročí od završení svého „návratu do Evropy" - vstupu do Evropské Unie, a právě na Den Evropy v neděli 9. května pořádá Zastoupení Evropské komise ve dvou největších českých městech, v Praze a Brně, multižánrový festival. Stejně jako v případě předchozích ročníků je vstup na festival v obou městech bezplatný.

 

Tentokrát však není Den Evropy jen připomínkou vzniku Evropské unie a vstupu České republiky do ní, ale měl by seznámit veřejnost i s Evropským rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení - celoevropskou kampaní, jejímž cílem je zvýšit povědomí o tématu chudoby a sociálním vyloučení zejména mezi širokou veřejností.

Na pražském happeningu, který se odehraje od 14 do 22 hodin na Staroměstském náměstí, si mohou návštěvníci poslechnout například kultovní rakouskou beatboxovou skupinu Bauchklang ve společném vystoupení s českým dívčím vokálovým kvartetem Yellow Sisters, fúzi funky stylu s moderně rockovými a romskými prvky - kapelu Gulo Čar - nebo hudební soubor The Tap Tap, který v roce 1998 založil a dosud vede Šimon Ornest. V souboru hrají převážně studenti Jedličkova ústavu a škol a také hostující profesionální hudebníci. Na Staroměstském náměstí vystoupí společně s Davidem Kollerem.

 

Dále se návštěvníci mohou těšit na Love Songs Orchestra, Braggas nebo písničkáře Jamese Harriese z Velké Británie. Program Dne Evropy v Praze nabídne i divadelní představení loutkového divadla Buchty a Loutky a Já to jsem, taneční vystoupení stepu skupiny Wings, na Staroměstském náměstí budou k vidění i žongléři a chůdaři. Představí se neziskové organizace OPIM, Vlastní cestou, Letní dům, IQ Roma servis a Česká národní agentura mládež.

 

Brněnský Den Evropy se odehraje také 9. května od 13 do 22 hodin na náměstí Svobody. Mezi vystupujícími se představí v současnosti jedna z nejvýraznějších evropských worldmusic skupin - maďarská Mitsoura. Na náměstí Svobody vystoupí se svým společným projektem Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem a Djem Five, mezinárodní projekt  All Stars Rejfjúdží Band, vokální dívčí kvarteto Yellow Sisters a brněnská kapela Květy.

 

Z divadelních představení návštěvníky jistě potěší divadlo Koňmo a Teatr, divadlo Víti Marčíka nebo divadlo Vojty Vrtka, žongléři a chůdaři. V rámci programu se představí také neziskové organizace 8D, Slepíši, Nesehnutí a IQ Roma servis.

 

Na brněnském i pražském Dni Evropy se budou prostřednictvím informačních stánků prezentovat Zastoupení Evropské komise v České republice, Informační kancelář Evropského parlamentu, Eurocentrum Úřadu vlády, Informační centrum OSN a Španělské velvyslanectví, které bude informovat o předsednictví Španělska Evropské Unii.

 

Informace o akci jsou umístěny také na webových stránkách: http://ec.europa.eu/ceskarepublika/news/100504_den_evropy_cs.htm.

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 5.5.2010. Poslední aktualizace: 5.5.2010 14:43
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno