10 let po rozšíření EU o 10 zemí Jerzy Buzek říká: “Bylo to splnění snu o Evropě, která dýchá oběma svými plícemi.”


Vytištěno 1.12.2020 01:06 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=5&rok=2014&nav03=10000558

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jerzy Buzek byl předsedou Evropského parlamentu od července 2009 do ledna 2012

 

Už 10 let uplynulo od tzv. „velkého třesku“ – rozšíření EU z roku 2004, které konečně spojilo východní, střední a západní Evropu. Povedlo se? Jaký je verdikt 10 let poté? První předseda Evropského parlamentu z tehdejších nových zemí – polský lidovec Jerzy Buzek – s námi hovořil o obavách, nadějích i úspěších uplynulého desetiletí. 

1. května jsme oslavili 10. výročí největšího rozšíření EU v historii. Co tohle výročí znamená pro Vás osobně?

 

Na tu chvíli před 10 lety si přesně vzpomínám. Bylo to splnění snu o Evropě, která dýchá oběma svými plícemi. Byl to důležitý den na naší cestě k transformaci a obnovení našich kořenů v západní civilizaci. Zároveň to bylo vyvrcholení dlouhodobého úsilí a masivní výbuch energie. Tenhle konec dlouhého rozdělení (Evropy) slavili lidé po celé zemi.

 

Nyní máme možnost a zároveň odpovědnost formovat Evropskou unii společně, pracovat pro naše společné blaho. Východní Evropa se chopila této role, a je důležité myslet na to, jak teď musíme pokračovat všichni společně.

 

Mnoho lidí se obávalo ztráty nezávislosti nebo identity, a někteří u nich tyto pocity podporovali pro dosažení svých cílů. Co byste jim dnes řekl?

 

Nejlepší odpověď jim dali samotní občané. Mezi těmi, kteří se před deseti lety stali součástí společné Evropy, si jich je možná mnoho ještě víc vědomo své identity a žádnou ztrátu nezávislosti nepociťují.

 

Tato poslední léta byla velkou lekcí v tom, jak prezentovat své názory: v evropském rozhodovacím procesu a při ovlivňování politiky EU se vyhrává přesvědčivými argumenty.

 

Jakou mají podle Vás v EU země, které přistoupily v roce 2004, pozici? Co projektu přinesly a jaká je čeká role?

 

Musím říci, že, k mé velké spokojenosti, už o " nových členských státech " po chodbách slyším jen zřídka. Je opravdu načase, aby nám tak všichni přestali říkat.

 

Musíme EU tvořit, a ne se jí jen „účastnit,” zvlášť když čelíme novým geopolitickým výzvám a v mnoha západních zemích je viditelná únava z integrace EU.

 

S rozšířením v roce 2004 se objevil projekt Východního partnerství a vznikl Euronest (parlamentní shromáždění složené poslanců EP a poslanců parlamentů zemí Východního partnerství, pozn. red.).

 

Také věnujeme větší pozornost energetickým otázkám.

 

Měla by EU pokračovat v dalším rozšiřování? A pokud ano, kdo by měl být další na řadě a proč?

 

EU musí nechat své dveře otevřené. Ale nemělo by být možné mluvit o přistoupení bez splnění kritérií, bez předchozích rozsáhlých jednání a bez toho, aby země byla připravena přijmout normy EU. Jinak na tom prodělají obě strany, přistupující země i EU, protože nebudou schopny vzájemně z rozšíření profitovat.

 

Odkaz : 20140502STO46005


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 14.5.2014. Poslední aktualizace: 14.5.2014 11:45