Občané zvolili nový Evropský parlament


Vytištěno 1.12.2020 01:06 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=6&rok=2009&nav03=15049

 

Úkoly nového Parlamentu: finanční a hospodářská krize, Lisabonská smlouva a změna klimatu.

Konzervativní Evropská lidová strana si uchovala svou pozici největší politické frakce v Evropském parlamentu. Výsledky voleb ze 4.-7. června ukazují, že středo-pravicové strany si výrazně polepšily v některých velkých zemích EU, jako třeba ve Francii, Itálii, Španělsku a Polsku.

 

Socialisté si pohoršili, ale i tak zůstávají na druhém místě, výrazně před svobodnými demokraty. Pár nových křesel získali zelení a snížili tak náskok svobodných demokratů.

 
 

Nový Parlament se 736 poslanci bude spolurozhodovat o příštím složení Evropské komise, a pokud bude do konce roku schválena Lisabonská smlouva ve druhém irském referendu, tak také o nové roli prezidenta a šéfa zahraniční politiky EU.

 

Poslanci Evropského parlamentu se budou také podílet na rozhodování o mezinárodní smlouvě o globálním oteplování. Mezi úkoly, které na Parlament v příštích měsících čekají, patří rovněž schválení nového  finančního  předpisu, jenž by měl zabránit dalším krizím.

 

Právo volit mělo okolo 388 milionů lidí. K urnám se dostavilo necelých 44 % z nich, tedy méně než v předcházejících volbách.

 

Předseda Komise José Manuel Barroso poděkoval voličům, že vyjádřili své názory na politickou budoucnost EU. „Celkově jsou výsledky nepopíratelným vítězstvím těch stran a kandidátů, kteří podporují evropský projekt a chtějí, aby Evropská unie ve své politice reagovala na každodenní problémy občanů," uvedl.

 

Výsledky za ČR:

 

V Evropských volbách v rámci ČR zvítězila ODS se ziskem 9 křesel, následovaná ČSSD se ziskem 7 křesel, KSČM obdržela 4 křesla a KDU-ČSL dvě.

 

Podrobný přehled výsledků voleb do EP naleznete zde:

 

http://www.elections2009-results.eu/cs/index_cs.html

 

 

Další informace na toto téma:

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 11.6.2009. Poslední aktualizace: 11.6.2009 15:56