Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Z nového průzkumu vyplývá, že stoupá počet lidí v obtížné finanční situaci

 

Každý šestý Evropan uvádí, že má neustálé problémy platit účty za domácnost, a tři čtvrtiny se domnívají, že chudoba v jejich zemi za poslední rok vzrostla. Takové jsou hlavní výsledky z posledního průzkumu Eurobarometru o sociálních dopadech krize, které prezentovala Evropská komise.

Výsledky průzkumu provedeného v květnu 2010 přicházejí v polovině Evropského roku boje proti chudobě 2010, poté, co se vedoucí představitelé EU dne 17. června dohodli na tom, že v příštím desetiletí zbaví chudoby a sociálního vyloučení 20 milionů Evropanů.

 

Celkově se občané EU domnívají, že chudoba v průběhu roku před průzkumem vzrostla, a to na všech úrovních: 6 Evropanů z deseti konstatuje nárůst chudoby ve svém okolí, tři čtvrtiny Evropanů pozoruje zvyšování chudoby ve své zemi a 60 % Evropanů se domnívá, že chudoba se zvýšila v EU jako celku.

 

Vnímání chudoby je u lidí poznamenáno krizí a voláním po úsporných opatřeních. Nejvýrazněji je tomu v případě Řecka, kde se 85 % respondentů domnívá, že chudoba v jejich zemi vzrostla. Tento názor o své zemi zastává rovněž 83 % Francouzů, 82 % Bulharů, 77 % Rumunů a 75 % Italů. Zatímco v některých zemích, lidé očekávají další obtíže, jako například sedm z deseti Rumunů a Řeků očekává, že se finanční situace jejich domácnosti zhorší, jinde jsou očekávání pozitivnější.

 

Zhoršení finanční situace své domácnosti očekává kupříkladu pouze 23 % Lotyšů (pokles z 65 % v červenci 2009), 32 % Litevců (pokles z 58 % v červenci 2009) a 20 % Maďarů (pokles z 48 % v červenci 2009). Méně respondentů v Lotyšsku, Polsku, Spojeném království, Belgii a Finsku se také nyní obává toho, že zůstanou nezaměstnaní, pokud by přišli o práci.

 

 

Zpráva z průzkumu Eurobarometr: http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_289_en.pdf 

 

Celý článek naleznete zde.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské Komise v ČR 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 24.6.2010. Poslední aktualizace: 24.6.2010 17:46
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno