Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komise: Peníze z fondů EU do ČR dále přitékají, s Nečasovou kauzou nesouvisí

 

Evropská komise odmítla informaci, že by kvůli korupční kauze v bezprostřední blízkosti odstupujícího premiéra Petra Nečase pozastavila přítok peněz z fondů EU do České republiky. EurActivu to potvrdila přímo Evropská komise, která zdůrazňuje, že v Česku musí být v první řadě zajištěn chod státní správy.


„Takovou informaci musíme popřít. V případě České republiky k žádnému zmražení plateb ze strukturálních fondů nedošlo," sdělila EurActivu Annemarie Huberová z tiskového oddělení Evropské komise.

 

V některých českých médiích se totiž včera (17. června) odpoledne objevila zpráva o tom, že Evropská komise pozastavila zasílání plateb z evropských fondů do České republiky. Důvodem měly být úplatky na Úřadu vlády v bezprostřední blízkosti premiéra v demisi Petra Nečase, které mohly pocházet právě z evropských peněz.

 

Informaci redakci nepotvrdilo ani Ministerstvo financí, ani rezort pro místní rozvoj, který je v České republice zodpovědné za koordinaci evropských fondů.

 

„Jako při každém vyšetřování Ministerstvo financí aktivně zjišťuje, jestli se v těchto vyšetřováních objevují, či neobjevují evropské prostředky," citoval pak ještě včera Český rozhlas náměstka ministra financí Jana Gregora, jehož rezort s Evropskou komisí komunikuje.

 

„Toto jsme učinili i v tomto případě. Evropskou komisi jsme ujistili, že evropské prostředky nejsou dotčeny, takže neexistuje důvod, proč by Evropská komise měla prostředky pozastavovat," dodal.

 

„Nic nenaznačuje tomu, že by se případ týkal fondů EU," potvrdila EurActivu tisková mluvčí Komise Shirin Wheelerová, která se v unijní exekutivě věnuje kohezní politice. Oficiální ujištění ze strany českých úřadů Komise očekává podle jejích slov „velmi brzy".

 

„V současnosti je pro nás klíčové, aby byla v příštích týdnech zajištěno fungování státní správy," dodala.

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 26.6.2013. Poslední aktualizace: 26.6.2013 16:05
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno