Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

EU ocenila 27 projektů na ochranu evropského kulturního dědictví

 

Vítězové ročníku 2014 ceny EU pro kulturní dědictví získali ocenění za vynikající péči o evropský kulturní odkaz.

 

Komise ocenila vynikající práci 27 týmů z celé Evropy, jež se věnují péči o kulturní dědictví, ať již jde o památkářskou činnost, restaurování starých děl či vzdělávací aktivity v oblasti kulturního dědictví. Do soutěže se přihlásilo 160 kandidátů, z nichž bylo odbornou porotou vybráno 6 vítězných projektů, jež obdrželo hlavní cenu:

  • projekt restaurování lidové architektury pocházející z období pozdního 16. století až 19. století, konkrétně tzv. Walserských domů English v obci Alagna Valsesia v Itálii
  • památkářské práce na 8 vinařstvích v Katalánsku English postavených v modernistickém stylu na začátku 20. století a dodnes funkčníchv
  • výzkum římských stavitelských metod English na poloostrově Peloponés v Řecku
  • sdružení krajinné oblasti Kempen English představující unikátní příklad péče o 800 hektarů historicky i ekologicky významného území Belgie
  • projekt ke zvýšení povědomí o kulturním dědictví města Miškovec English v Maďarsku, které bylo v druhé polovině 20 století pozapomenuto, nicméně jež se může pochlubit bohatou historií
  • restaurování fresek ze 17. století English pokrývajících 900 m2 stěn kostela v klášteře Dragomirna v Rumunsku. Tento projekt také získal cenu publika, a to na základě internetového hlasování, kterého se účastnilo 10 000 uživatelů.


Slavnostní předání cen se konalo 5. května ve Vídni. Cenu vítězům předal předseda sdružení Europa Nostra operní zpěvák Plácido Domingo. Vítězové hlavní ceny získali rovněž obnos ve výši 10 000 eur.


Evropské kulturní dědictví


Tato soutěž vznikla v roce 2002 z iniciativy EU a občanského hnutí Europa Nostra na ochranu kulturního a přírodního dědictví Evropy. Jejím cílem je:

  • podporovat a inspirovat projekty nejvyšší kvality v této oblasti
  • upozornit na krásu a sociálně-ekonomický význam kulturního dědictví Evropy
  • podporovat výměnu osvědčených postupů.

Od roku 2007 do roku 2013 byla iniciativa podporována v rámci programu EU Kultura, jež do projektů na podporu našeho kulturního dědictví investoval téměř 40 milionů eur. Jeho nástupce - program Kreativní Evropa disponuje rozpočtem 1,5 miliard eur na podporu kulturních a kreativních odvětví v následujících 7 letech.


Kromě své vlastní hodnoty je kulturní dědictví také cenným zdrojem z pohledu cestovního ruchu, udržitelného rozvoje a sociální soudržnosti.

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 2.6.2014. Poslední aktualizace: 2.6.2014 12:33
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno