Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Vyjádření představitelů EU k britskému referendu

 

Obyvatelé Spojeného království včera 23. června v referendu rozhodli, že nechtějí dále setrvat v Evropské unii. Vrcholní představitelé Unie dnes reagovali společným prohlášením.

 

Zdroj: Pixabay

 

 

 

Sledujte nebo čtěte dnešní společné vyjádření představitelů EU. 

Společné prohlášení předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze, předsedy Evropské rady Donalda Tuska, předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera a Marka Rutteho, předsedy vlády Nizozemska, jež v současné době předsedá Radě EU, k výsledku referenda ve Spojeném království

 

Předseda Tusk, předseda Schulz a nizozemský premiér Rutte se dnes ráno setkali v Bruselu na pozvání předsedy Evropské komise Junckera. Diskutovali o výsledku referenda ve Spojeném království a vydali toto prohlášení:

 

„V rámci svobodného a demokratického procesu vyjádřili Britové své přání vystoupit z Evropské unie. Tohoto rozhodnutí litujeme, ale respektujeme jej.

 

Tato situace nemá precedens, ale budeme na ni reagovat jednotně. Zůstaneme silní a budeme ctít základní hodnoty EU, mír a blaho jejích občanů. Unie 27 členských států bude pokračovat. Unie je rámec pro naši společnou politickou budoucnost. Spojuje nás historie, geografie a společné zájmy a na tomto základě budeme dále rozvíjet naši spolupráci. V jednotě budeme řešit společné výzvy s cílem podporovat hospodářský růst, zvyšovat prosperitu a zajišťovat bezpečné prostředí pro naše občany. Instituce se v tomto úsilí plně zhostí své úlohy.

Nyní očekáváme, že vláda Spojeného království co nejdříve podnikne kroky k realizaci rozhodnutí britských občanů, třebaže může jít o velmi bolestivý proces. Jakékoliv zdržení by zbytečně prodloužilo nejistotu. Existují pravidla pro řádný postup v této věci.  Pokud se členský stát rozhodne opustit Evropskou unii, použije se článek 50 Smlouvy o Evropské unii. Jsme připraveni urychleně začít se Spojeným královstvím jednat o podmínkách jeho vystoupení z Evropské unie. Dokud nebudou tato jednání završena, zůstává Spojené království členem Evropské unie s plnými právy a povinnostmi, jež mu z členství plynou. Podle smluv, které Spojené království ratifikovalo, platí právo EU ve Spojeném království v plné míře i nadále, dokud tato země nepřestane být členem.

 

Jak bylo dohodnuto, „Nové řešení pro Spojené království v rámci Evropské unie“, přijaté na zasedání Evropské rady ve dnech 18. a 19. února 2016, nenabude účinku a zaniká. Nové projednání již neproběhne.

Doufáme, že Spojené království zůstane blízkým partnerem Evropské unie i v budoucnu. Očekáváme, že Spojené království vyjádří v tomto ohledu své návrhy.

Každá dohoda uzavřená se Spojeným královstvím jako třetí zemí bude muset odrážet zájmy obou stran a být vyvážená z hlediska práv a povinností.“

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 24.6.2016. Poslední aktualizace: 24.6.2016 15:24
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno