„Textové zprávy bez hranic“: Komise se chystá ukončit přemrštěné poplatky za roamingové textové zprávy v zahraničí


Vytištěno 1.12.2020 00:44 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=7&rok=2008&nav03=13711

Komisařka pro informační společnost a média

Čísla, která dnes zveřejnila Evropská komise, ukazují, že zákazníci v EU, kteří využívají roamingových služeb, pošlou každoročně 2,5 miliardy textových zpráv, které jsou desetkrát dražší než tuzemské krátké zprávy (SMS). Podle skupiny evropských regulačních orgánů (ERG) činily v období od října 2007 do března 2008 průměrné náklady na roamingovou textovou zprávu v EU 0,29 EUR, ale pro ty, kteří cestují z Belgie, mohou stát až 0,80 EUR. Na výzvy k samoregulaci a dobrovolnému snížení roamingových cen za textové zprávy průmysl nereagoval. Komise proto zahájí práce na opatřeních s cílem zajistit, aby spotřebitelé mohli u textových mobilních zpráv skutečně využívat výhod jednotného trhu. Kromě toho chce Komise ukončit „cenové šoky", kterým jsou vystaveni roamingoví klienti, když prostřednictvím mobilního připojení surfují po internetu. Nová opatření by Komise měla předložit Evropskému parlamentu a Radě počátkem podzimu.

 

Je třeba zajistit, aby evropský jednotný trh mohl hrát svou roli a aby na fakturách cestujících do zahraničí nevznikaly nové hranice," řekl José Manuel Barroso, předseda Evropské komise. „Když vidím vývoj cen v poslední době, jak o něm informují vnitrostátní telekomunikační orgány, největší starost mi dělají ceny, které spotřebitelé platí za textové zprávy ze zahraničí. Je zde také nebezpečí, že evropské podniky odradí neprůhledné roamingové náklady za mobilní datové služby. Komise bude úzce spolupracovat s Evropským parlamentem a Radou, aby na problémy datového roamingu nalezla rychlou odpověď."

 

Občané EU by měli mít možnost posílat textové zprávy do zahraničí, aniž by za to platili přemrštěné poplatky," uvedla Viviane Redingová, komisařka EU pro informační společnost a média. „Poplatky za roaming už vytáhly příliš mnoho peněz z kapes zákazníků mobilních služeb, především těch 77 % mladých lidí, kteří posílají textové zprávy ze zahraničí. Není dobrou vizitkou konkurenceschopnosti evropského mobilního průmyslu, že stále nepochopil, že se regulaci vyhne jen věrohodným snížením cen. Doporučím proto svým kolegům komisařům, aby v říjnu navrhli regulaci roamingových textových zpráv. Budeme si také muset promluvit o způsobu, jakým budeme řešit datový roaming, který je i nadále velmi předražený."

 

Celý článek si přečtěte zde.

 

Zdroj: Europa press release

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 16.7.2008. Poslední aktualizace: 16.7.2008 11:23