Mezinárodní konference o holocaustu


Vytištěno 1.12.2020 00:37 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=7&rok=2009&nav03=15199

 

Dne 29. června 2009 bylo u příležitosti Konference k osudu majetku obětí holocaustu podepsáno společné prohlášení Evropské komise a českého předsednictví v Radě EU, které reaguje na závěry konference.

 

Mezinárodní konference o holocaustu probíhající v Praze a Terezíně ve dnech 26. - 30. června 2009 uzavírá kapitolu českého předsednictví v Radě EU.

 

Konference si klade za cíl zejména podpořit činnost států ve vzdělávání o holocaustu, v rozvoji sociálních programů pro jeho oběti, v péči o památná místa a má rovněž posílit činnost mezinárodního výboru pro připomínku, výzkum a vzdělávání o holocaustu. Pokusila se rovněž překonat jedenáctiletou odmlku od předchozí konference o holocaustu, jenž proběhla ve Washingtonu v roce 1998. Účastníky jsou kromě delegací ze 48 států také české a zahraniční nevládní organizace a odborná veřejnost.

 

Plenární zasedání konference, které proběhlo 29. června v Kongresovém centru Praha, vyústilo v podpis společného prohlášení Komise a českého předsednictví. Za českou stranu promluvil místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout, Evropskou komisi zastoupil komisař pro vzdělávání, kulturu, výchovu a mládež Ján Figeľ.

 

V úterý 30. června pak byla v Terezíně za účasti předsedy vlády Jana Fischera vyhlášena Terezínská deklarace. Na základě těchto dokumentů by měl v Terezíně vzniknout evropský Institut odkazu šoa (hebrejské označení pro holocaust). Institut má navázat na cíle konference, měl by však rovněž poskytnout platformu pro sběr a výměnu informací a zkušeností. Lidem by měl institut poskytnout pomoc při řešení navrácení majetku poskytnutím právního servisu a důležitých dokumentů.

 

 

Text Terezínské deklarace naleznete zde.

 

Podrobné informace o konferenci naleznete na oficiálních stránkách zde.

 

 

Celá zpráva: zde.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 8.7.2009. Poslední aktualizace: 8.7.2009 12:23