Slunce, moře, smsky


Vytištěno 1.12.2020 00:44 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=7&rok=2009&nav03=15202

 

1. července vstupují v platnost nové předpisy EU pro roaming. Ceny za používání mobilních telefonů v zahraničí klesají nejméně o 60 %.

 

 

S dobou dovolených přicházejí jako na zavolanou nová pravidla EU, podle nichž musejí telekomunikační společnosti účtovat zákazníkům méně za používání mobilních telefonů v jiné zemi EU (při tzv. roamingu).

Poprvé EU určuje limity rovněž na ceny textových zpráv a datových služeb. Již stanovené stropy na ceny volání při roamingu se navíc dále snižují.

 

Zaslání zprávy ze zahraničí v rámci EU bude stát maximálně 11 centů (asi 3 koruny), což je méně než polovina doposud platného průměru 29 centů (asi 8 korun), značně přesahujícího cenu za zaslání SMS doma. Přijetí zprávy v jiné zemi EU bude i nadále zdarma.

 

Poplatky za ostatní roamingové služby, jako například zaslání e-mailu či fotky nebo za surfování na internetu, byly omezeny na velkoobchodní úrovni. To znamená, že maximální ceny se budou týkat poplatků, které jeden operátor účtuje druhému.

Velkoobchodní cenový limit je 1 euro za stažená data v objemu 1 mebabyte (v minulosti 1,68 eur). Limit se bude dále snižovat: V roce 2010 na 80 centů, v roce 2011 na 50 centů. Všechny uvedené ceny jsou bez DPH.

 

V okamžiku, kdy účet za služby dosáhne 50 eur, si zákazník může zvolit přerušení služeb nebo zvýšení limitu. To uživatele uchrání před nemilými překvapeními nad došlým účtem, jako se to stalo jednomu německému zákazníkovi, který utrpěl šok, když zjistil, že stažení televizního programu při pobytu ve Francii ho stálo 46 000 eur.

 

Podle nových pravidel jsou mobilní operátoři rovněž povinni účtovat zákazníkům roamingové hovory po sekundách po uplynutí prvních 30 sekund hovoru, tedy nikoli jako dříve po minutách. Díky tomu by měly účty za telefonování klesnout o více než 20 %.

Evropská unie poprvé omezila poplatky za přeshraniční hovory mobilními telefony v roce 2007 poté, co zjistila, že jsou v průměru čtyřikrát vyšší než u domácích hovorů a že se ceny mezi jednotlivými státy výrazně liší.

 

 

Internetové stránky EU o roamingu (v AJ) zde.

 

Sazby roamingu v Evropě - zde.

 

Kreslené vidoklipy:  Roaming v Evropě - zde.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 8.7.2009. Poslední aktualizace: 8.7.2009 13:02