Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropský parlament dal zelenou členství Islandu v EU

Evropský parlament

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili možnost, že by se Island stal novým členským státem EU. Ve svém usnesení přitom zdůraznili, že kontroverzní otázku splacení půjčky Velké Británii a Nizozemsku mají vlády příslušných států vyřešit "bilaterálně". Island pak podle nich musí také zastavit veškerý lov velryb.

 

Europoslanci tak dnes schválili nedávné (17. června) rozhodnutí představitelů zemí EU zahájit s Islandem přístupová jednání, které přijali téměř rok poté, co Island požádal o členství v evropské sedmadvacítce (17. července 2009). Zároveň však poslanci představitele této ostrovní země vyzvali, aby zastavili veškerý lov velryb, který je v rozporu s právními předpisy EU, a stáhli všechny výhrady, které Island vznesl u Mezinárodní velrybářské komise.

 

"Přistoupení Islandu k EU je (...) strategickou příležitostí k tomu, aby EU mohla hrát aktivnější úlohu v oblasti Arktidy," stojí v usnesení, které za Evropský parlament připravil Cristian Dan Preda (EPP, RO). Navíc se jedná o zemi se "silnou demokratickou kulturou", která je již součástí schengenského prostoru, členem NATO a která už také od roku 1973 s EU sdílí zónu volného obchodu.

 

Pokud jde o banku Icesave a splacení půjčky britské a nizozemské vládě, poslanci připomínají, že podle dopisu Kontrolního úřadu Evropského sdružení volného obchodu z 26. května je Island povinen vyplatit britským a nizozemským vkladatelům minimální kompenzaci. V referendu, které islandská vláda uspořádala 6. května, totiž Islanďané tento plán odmítli.

 

Island jakožto člen Evropského hospodářského prostoru sice podle Evropského parlamentu uplatňuje většinu zákonů EU (zejména v oblasti jednotného trhu), měl by však zásadně zreformovat organizaci a fungování svého systému finančního dohledu - což poslanci označili za jeden z "hlavních institucionálních nedostatků islandského hospodářství" - a také způsob jmenování soudců, státních zástupců a nejvyšších představitelů justice.

 

Zcela nově bude při přístupových jednáních zapotřebí vyjednat podmínky v oblasti zemědělství, rybolovu, daní, hospodářské a měnové politiky a vnějších vztahů.

 

Autoři usnesení si dále všímají toho, že podpora Islanďanů pro členství jejich země v EU se od léta 2009 snižuje. Vyzývají tedy islandské orgány, aby zahájily veřejnou diskuzi a snažili se obavy svých občanů z členství v EU rozptýlit.

 

Poslanci dnes také ocenili "plodnou spolupráci" se svými protějšky z Althingi (islandského parlamentu) a očekávají, že nový smíšený parlamentní výbor EP tuto spolupráci ještě dále posílí.

 

Zdroj: Evropský parlament

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 7.7.2010. Poslední aktualizace: 7.7.2010 14:15
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno