Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Od 1. července nižší ceny za datový roaming!

 

Do 30. června 2012 museli mobilní operátoři Evropské unie opět snížit maloobchodní ceny za roamingové volání, a to v souladu s předpisy EU, které byly poprvé zavedeny v roce 2007 a novelizovány v roce 2009.

 

Od 1. července tedy budou ceny za mobilní internet, ceny hovorů a SMS v rámci datového roamingu nižší.

 

Používání mobilního internetu pro přístup k mapám, videím, fotografiím, sociálním sítím a e-mailu bude při cestách do jiných členských států EU od 1. července 2012 mnohem levnější.

 

Díky novému nařízení EU je vůbec poprvé stanoven maximální poplatek za „datový roaming" - tedy za stahování dat z internetu při použití mobilního připojení. Tato pravidla pro datový roaming budou znamenat, že typický obchodník ušetří při cestách po EU i více než 1 000 EUR ročně. Rodina na každoroční dovolené v jiné zemi EU může očekávat, že ušetří nejméně 200 EUR. Díky novým pravidlům se rovněž sníží maximální ceny za hovory a textové služby.

 

Uváží-li se hovory, textové zprávy i datové služby, přinese nové nařízení EU o roamingu oproti cenám z roku 2007 v rámci spektra mobilních roamingových služeb 75% úsporu.

 

V červenci 2009 stálo u mnoha operátorů stahování dat víc než 4 EUR za megabyte - tyto ceny budou nyní zhruba šestinásobně sníženy. Ceny budou i nadále klesat a do roku 2014 bude maximální cena za stahování dat činit pouze 20 centů za megabyte (bez DPH); půjde tedy o 90% úsporu oproti mnohým stávajícím sazbám.

 

Více, včetně přehledu jednotlivých cenových stropů viz zde.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 11.7.2012. Poslední aktualizace: 11.7.2012 13:32
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno