Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Práva cestujících: nová aplikace pro smartphone Vám během letního cestování pomůže uplatnit všechna Vaše práva

 

Cestující, kteří zůstali na letišti nebo postrádají svá zavazadla, mohou nyní využít novou aplikaci Evropské komise pro smartphone, díky níž si okamžitě a na místě ověří svá práva. Aplikace je dostupná ve 22 jazycích EU a funguje na čtyřech mobilních platformách: Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. V současné době je využitelná v letecké a železniční dopravě a v roce 2013 s ní bude možné pracovat i při cestách autobusem nebo na moři.

 

Aplikace cestujícímu vysvětlí jeho práva v případě každého možného problému. Pokud je například zrušený let a v důsledku toho je cestujícímu odepřen vstup na palubu, má nárok na náhradu ve výši 125 až 600 EUR. Jsou-li Vaše zavazadla následkem nehody poškozena, můžete mít rovněž nárok na odškodnění. Je také dobré vědět, že železniční a letecké společnosti jsou povinny podávat jasné informace o cenách a být nápomocny cestujícím s omezenou schopností pohybu. Máte-li pocit, že Vaše práva nejsou respektována, aplikace Vám rovněž podá informaci o tom, na koho se obrátit se stížností.

 

Během mimořádné situace velkého rozsahu, kterou byla například krize způsobená sopečným popelem, k níž došlo po erupci sopky na Islandu v roce 2010, může aplikace cestujícím rovněž zobrazovat informace a doporučení od Evropské komise.

 

Aplikace je součástí kampaně Práva cestujících na dosah, které se zhostila Komise.

 

Více informací o aplikaci a stažení aplikace na stránkách: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/mobile.html

 

Více informací o právech cestujících získáte na internetové stránce: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/index.html

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 11.7.2012. Poslední aktualizace: 11.7.2012 14:42
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno