Práva cestujících: nová aplikace pro smartphone Vám během letního cestování pomůže uplatnit všechna Vaše práva


Vytištěno 1.12.2020 00:21 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=7&rok=2012&nav03=20618

 

Cestující, kteří zůstali na letišti nebo postrádají svá zavazadla, mohou nyní využít novou aplikaci Evropské komise pro smartphone, díky níž si okamžitě a na místě ověří svá práva. Aplikace je dostupná ve 22 jazycích EU a funguje na čtyřech mobilních platformách: Apple iPhone a iPad, Google Android, RIM Blackberry a Microsoft Windows Phone 7. V současné době je využitelná v letecké a železniční dopravě a v roce 2013 s ní bude možné pracovat i při cestách autobusem nebo na moři.

 

Aplikace cestujícímu vysvětlí jeho práva v případě každého možného problému. Pokud je například zrušený let a v důsledku toho je cestujícímu odepřen vstup na palubu, má nárok na náhradu ve výši 125 až 600 EUR. Jsou-li Vaše zavazadla následkem nehody poškozena, můžete mít rovněž nárok na odškodnění. Je také dobré vědět, že železniční a letecké společnosti jsou povinny podávat jasné informace o cenách a být nápomocny cestujícím s omezenou schopností pohybu. Máte-li pocit, že Vaše práva nejsou respektována, aplikace Vám rovněž podá informaci o tom, na koho se obrátit se stížností.

 

Během mimořádné situace velkého rozsahu, kterou byla například krize způsobená sopečným popelem, k níž došlo po erupci sopky na Islandu v roce 2010, může aplikace cestujícím rovněž zobrazovat informace a doporučení od Evropské komise.

 

Aplikace je součástí kampaně Práva cestujících na dosah, které se zhostila Komise.

 

Více informací o aplikaci a stažení aplikace na stránkách: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/mobile.html

 

Více informací o právech cestujících získáte na internetové stránce: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/cs/index.html

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 11.7.2012. Poslední aktualizace: 11.7.2012 14:42