Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

EU nastínila svoji politiku ohledně Arktidy

 

Evropská komise a vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku dnes vymezily cestu ke konstruktivní angažovanosti EU v Arktidě.

 

Tato oblast je zásadní součástí životního prostředí na Zemi. Klimatické změny v ní postupují znepokojivě rychle, jejich důsledky jsou rok od roku viditelnější a mají významný vliv na její ekosystém a způsob obživy jejích obyvatel. Rychlé tání ledu a technický pokrok současně v této oblasti otevírají nové hospodářské příležitosti, jako je lodní doprava, těžební průmysl, získávání energie a rybolov. Z těchto činností má sice globální ekonomika prospěch, avšak je zapotřebí zvolit opatrný a udržitelný přístup: v případě, že nebudou plněny nejvyšší normy ochrany životního prostředí, lze očekávat další negativní důsledky pro již tak zranitelnou oblast Arktidy.

 

Přijatá strategie, kterou lze shrnout třemi slovy „znalosti, odpovědnost, zapojení", zahrnuje řadu konkrétních opatření, jež přispějí k výzkumu a udržitelnému rozvoji v oblasti a podpoří technologie šetrné k přírodě, které lze využít pro udržitelnou lodní dopravu a těžební průmysl. Zdůrazňuje rovněž činnosti EU v Arktidě od roku 2008. EU například v průběhu uplynulého desetiletí přispívala ročně částkou 20 milionů EUR na výzkum Arktidy a od roku 2007 investovala více než 1,14 miliardy EUR do udržitelného rozvoje oblasti.

 

Celý článek - zde

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 11.7.2012. Poslední aktualizace: 11.7.2012 14:55
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno