Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Reforma ochrany osobních údajů ještě může být v EU běh na dlouhou trať

Projednávání nařízení o ochraně osobních údajů se podle odborníků může ještě protáhnout. Prozatím je však v plánu na podzim zahájit jednání mezi členskými státy a Evropským parlamentem. K rozsáhlému návrhu nařízení přichází řada připomínek. Svou pozici vyslovila i koalice českých firem.

Na evropské úrovni se nadále projednává reforma ochrany osobních údajů. Návrh nařízení, které Evropská komise představila v lednu 2012, vzbuzuje kontroverze jak v Evropském parlamentu, tak mezi členskými státy. Své připomínky k němu nedávno vypracovala i koalice firem z České republiky pod hlavičkou Americké obchodní komory a ICT Unie.

Uskupení pod názvem Czech Industry Coalition for Data Protection (CICDP) přitom doporučuje úpravy u několika zásadních bodů navrženého nařízení. Mezi ty patří tzv. právo být zapomenut, povinnost ohlašovat narušení ochrany osobních dat do 24 hodin nebo vznik nové funkce inspektora ochrany osobních údajů, kterého by musely mít všechny podniky s více než 250 zaměstnanci (více viz např. EurActiv 8.11.2012 nebo EurActiv 21.12.2012).

Právo být zapomenut (na jehož základě může uživatel požadovat po určité společnosti smazání veškerých svých osobních údajů, které jí dal k dispozici) například česká koalice navrhuje vyškrtnout z návrhu úplně.

„V informační společnosti, kde je řada zpracovávaných osobních údajů veřejná nebo může být zveřejněna či jinak zpracována mimo jakoukoli kontrolu správce, nebude správce této povinnosti schopen vždy dostát," píše se v pozičním dokumentu.

Zavedení práva být zapomenut by prý také mohlo v lidech vyvolávat „falešná očekávání". „Osoby spoléhající na právo být zapomenut by mohly podlehnout mylnému dojmu, že není třeba se bát svěřit své osobní údaje komukoli, neboť ten je povinen za všech okolností zajistit jejich smazaní," dodávají firmy.

Ohlašování případů narušení ochrany dat by se podle nich mělo vztahovat pouze na závažnější narušení. Lhůta pro oznamování by prý také měla být delší. Doba 24 hodin je prý v některých případech příliš krátká i na pouhou analýzu toho, zda vůbec došlo k narušení bezpečnosti.

 

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: Euractiv.cz

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 9.7.2013. Poslední aktualizace: 9.7.2013 12:06
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno