Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Předseda Komise Barroso vyzývá Island k učinění rozhodnutí o svém členství v EU

Island se musí bez dalších odkladů rozhodnout, zda chce usilovat o členství v EU, nebo na tuto myšlenku definitivně zapomenout. Na včerejší (16. července) schůzce to islandskému premiérovi Sigmundu Gunnlaugssonovi sdělil předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Islandská přihláška ke členství v EU dorazila do Bruselu v létě 2009 poté, co ostrovní ekonomikou výrazně otřásla hospodářská krize. O půl roku později Evropská komise rozhodla o zahájení přístupových rozhovorů.

I přesto, že Island o plnohodnotném členství v EU od počátku evropské integrace vážně neuvažoval, historie jeho vztahu s Evropskou unií (resp. Evropským společenstvím) je velmi dlouhá. V devadesátých letech minulého století vyústila ve členství Islandu v Evropském hospodářském prostoru a krátce na to se Island stal i přidruženým členem Schengenské dohody, která mezi signatáři ruší hraniční kontroly.

Přístupové rozhovory byly ale zmraženy poté, co v dubnu letošního roku zvítězily v parlamentních volbách euroskeptické strany, které se otevřeně staví proti evropské integraci a členství Islandu v EU (EurActiv 30.4.2013).

Premiér Sigmundur Gunnlaugsson včera poprvé navštívil Brusel a setkal se s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem (EurActiv 16.7.2013). Tématem schůzky byla kromě navýšení kvóty pro lov makrel právě i otázka dalšího přibližování Islandu EU.

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: Euractiv.cz

 

Více k integraci Islandu do EU zde.

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 17.7.2013. Poslední aktualizace: 17.7.2013 16:37
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno