Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Brněnský vědec získal nejprestižnější evropský vědecký grant

Nejprestižnější evropský vědecký grant udělovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC) získal mladý vědec Pavel Plevka z Ceitecu Masarykovy univerzity.

Stal se tak jediným vědcem v Česku, který letos obdržel finanční podporu z ERC v kategorii Starting Grants. Je navíc teprve šestým držitelem grantu v Česku od roku 2007 a vůbec prvním působícím v Brně. Tuto podporu získávají nejtalentovanější evropští výzkumníci. Pavel Plevka uspěl s projektem Strukturní studie lidských pikornavirů, na který získal 52 milionů korun.

„Viry ze skupiny pikornavirů způsobují celou řadu lidských onemocnění od běžného nachlazení až po život ohrožující záněty mozku. Zajímají nás struktury, které jsou důležité pro množení viru v infikovaných buňkách," vysvětluje podstatu svého projektu Pavel Plevka, vedoucí výzkumné skupiny Strukturní virologie Ceitecu MU.

V současné době neexistují proti infekcím způsobeným pikornaviry žádná léčiva. Cílem výzkumu proto bude strukturní analýza životního cyklu těchto virů. Jeho objasnění může přispět k vývoji nových léčiv.

„Na našem výzkumném projektu je zajímavá kombinace strukturně biologických metod. Pro získání grantu bylo ale důležité to, že naše výsledky mohou přispět ke zvýšení kvality lidského života," popisuje Plevka.

 

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: veda.muni.cz

 

Evropská výzkumná rada (ERC - European Research Council) byla založena v roce 2007 Evropskou komisí. Jejím hlavním cílem je podporovat vysokou kvalitu evropského výzkumu. Více o ERC naleznete zde.

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 23.7.2013. Poslední aktualizace: 23.7.2013 10:46
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno