Štefan Füle jako možný kandidát na příštího předsedu rady Evropy


Vytištěno 1.12.2020 00:17 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=7&rok=2013&nav03=10000184

V roce 2014 bude probíhat volba nového generálního tajemníka Rady Evropy. Podle zdrojů, se kterými mluvila německá redakce EurActivu, je mezi pěticí horkých kandidátů také český eurokomisař Štefan Füle nebo lucemburský premiér v demisi Jean-Claude Juncker.

Současný generální tajemník Rady Evropy, Nor Thorbjørn Jagland, který byl zvolen do této funkce v roce 2009, již dříve oznámil, že nehodlá v roce 2014 na tento post znovu kandidovat. Toto rozhodnutí rozvířilo debaty o tom, kdo bude jeho nástupcem.

Podle informací německé redakce EurActivu se nyní mluví o pěti jménech. Jedním z nich je i současný komisař pro rozšíření a evropskou politiku sousedství Štefan Füle. Bývalý český velvyslanec při NATO a ministr pro evropské záležitosti již v minulosti oznámil, že se v nové Komisi působit nechystá.

Proti Fülemu by mohl mluvit fakt, že Jagland, stejně jako jeho předchůdce Brit Terry Davis, byli oba sociální demokraté. Dá se proto očekávat, že konzervativní strany se nyní budou snažit, aby tuto pozici zastával někdo z jejich řad.

Zdroje blízké diskuzím dále uvedly, že dalším z kandidátů by mohl být dlouholetý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ten v minulosti zastával funkci šéfa Eurogroup, na které ho v lednu letošního roku vystřídal Nizozemec Jeroen Dijsselbloem(EurActiv 21.1.2013). Juncker byl také jedním z horkých kandidátů na pozici stálého předsedy Evropské rady, kterým se však nakonec stal Herman Van Rompuy (EurActiv 2.11.2009).

 

Více informací naleznete zde.

 

Zdroj: Euractiv.cz

Více informací o současném působení Štefana Füle můžete nalézt na stránkách Evropské komise - zde.

Více informací o současném předsedovi Rady Evropy Thorbjørnovi Jaglandovi můžete nalézt na stránkách Rady Evropy - zde.


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 31.7.2013. Poslední aktualizace: 31.7.2013 16:42