Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Nadšenci se učí i o prázdninách, ale i se zábavou
Praha 2.srpna 2007 - Zatímco ostatní mladí si od školy oddychli, v Praze pětašedesát středoškoláků zaplnilo školní lavice.

 

Vybraní studenti se sem sjeli ze všech koutů republiky na druhý ročník Letní školy evropských studií, který se konal za podpory Programu Mládež Evropské komise, Konrad-Adenauer-Stiftung a Informační kanceláře Evropského parlamentu v ČR.

Většina z nich už má jasno, že se podobným studijním směrem chce ubírat a v učebnách Pedagogické fakulty Karlovy Univerzity zažívali vysokoškolský styl studia, jak se patří. Díky projektu Klubu mladých Evropanů si tady mohli zkusit, jaké to na vysoké bude, proto nebyly součástí programu jen přednášky a semináře, ale i bydlení na koleji. Po týdnu odjížděli se zážitky, které se ostatním středoškolákům jen tak nepoštěstí. Hlavními hosty programu byli europoslanci Richard Falbr a Vladimír Železný, kteří diskutovali o úloze České republiky v EU. "Poslanec Železný mě překvapil svou výřečností a přesvědčivostí, jsem ráda, že jsem ho mohla slyšet při živé diskuzi," hodnotí vystoupení europoslance gymnazistka Michaela Rutová z Liberce.

Kromě mnoha vysokoškolských pedagogů a odborníků o evropských tématech mluvili i lidé z praxe: Jana Hendrichová z Úřadu Vlády ČR, Jindřich Pietras z Informační kanceláře Evropské parlamentu v ČR nebo Andrea Dudová, představitelka Zastoupení Evropské komise v ČR. Do nabitého programu se vešly i návštěvy míst jako je Česká národní banka či Senát Parlamentu ČR. V historických prostorách Senátu čekala mladé posluchače beseda s Jiřím Šedivým, budoucím náměstkem generálního tajemníka NATO. Náplň celé letní školy rozhodně nebyla pasivní. Na besedách padaly zasvěcené dotazy studentů, kteří se také měli příležitost předvést ve vypracování vlastního projektu na podporu informovanosti o Evropské unii. V té ukázali, že na takové vzdělávací akci nejsou náhodou. Výsledky jejich práce si nyní můžete prohlédnout přímo v Evropském domě v Jungmannově ulici v Praze.

Vedle informační smrště si mladí lidé prohlédli Prahu z parníku a vyzkoušeli si svou mrštnost v lanovém centru. "Těší mě, že netradiční spojení letního vzdělávání a prázdninové zábavy, které naše sdružení dává vhodně do kontextu se zdánlivě nezajímavým tématem Evropské unie, se i letos setkalo s velkým zájmem," hodnotí PhDr. Jan Závěšický, ředitel Letní školy evropských studií a současně předseda Klubu mladých Evropanů.

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 28.8.2007. Poslední aktualizace: 31.8.2007 17:33
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno