Zlatou hvězdu od Evropské komise získaly dva české projekty


Vytištěno 1.12.2020 00:26 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=8&rok=2008&nav03=13948

 

Evropská komise udělila Zlaté hvězdy dvanácti projektům podporujícím aktivní účast občanů. Jedná se o ocenění v rámci programu „Evropa pro občany", jehož cílem je rozvíjet aktivní evropské občanství. Dvě ocenění získaly i projekty realizované v České republice.

 

Evropská komise vybrala dvanáct projektů aktivní účasti občanů, které podporují angažovanost a debatu o evropských otázkách na místní úrovni. Zlaté hvězdy 2008 jsou udělovány v rámci programu „Evropa pro občany" a jsou veřejným uznáním iniciativ, které mohou být v oblasti účasti občanů příkladem spolupráce, účinných pracovních postupů a hmatatelných výsledků. Vítězných projektů se účastnili občané celkem z 22 členských zemí EU. Výběrem letošních vítězů byla pověřena externí sedmičlenná porota, které předsedal Hannu Takkula, poslanec Evropského parlamentu a místopředseda parlamentního Výboru pro kulturu a vzdělávání.

 

Ocenění Zlaté hvězdy získaly také dva projekty vzniklé v České republice, a to v kategorii vzpomínkových projektů. V této kategorii soutěžily projekty, jež byly prostřednictvím prezentací a diskuzí věnovány vzpomínkám druhé a třetí generace rodin, které přežily koncentrační tábory druhé světové války nebo pronásledování komunistickými režimy. Prvním z oceněných je projekt „Daughters of the Enemy" neboli „Dcery nepřítele", který bude v České republice uveden pod názvem „Dcery 50. let". Jedná se o rozsáhlé dokumentární svědectví 35 dcer politických vězňů ze stalinistické éry. Dokument natáčela skupinka deseti studentů FAMU ve spolupráci se známou dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou. Více informací naleznete na webových stránkách občanského sdružení Dcery 50. let  www.dcery.cz.

 

Celý článek si přečtěte zde.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise

 

 


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 5.8.2008. Poslední aktualizace: 5.8.2008 10:41