Eurostat: Obyvatelé mnoha zemí EU vymírají


Vytištěno 1.12.2020 01:04 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=8&rok=2008&nav03=13961

Obyvatelé zhruba třetiny zemí EU začali pomalu vymírat. V mnoha státech Evropské unie se totiž rodí méně dětí, než kolik lidí umírá. Mnohé země zachraňuje jen příchod cizinců. Vyplývá to ze statistik evropského statistického úřadu Eurostat. I když také Češi a Češky ještě do roku 2005 vymírali, v poslední době se situace obrátila a země zažívá takzvaný baby boom.

Podle údajů Českého statistického úřadu loni v Česku na tisíc obyvatel přibyl jeden Čech či Češka. Hlavně díky příchodu cizinců si pak ČR na tisíc obyvatel připsala osm osob. O rok dřív to byly ani ne čtyři osoby. Zájem přistěhovalců nastartoval vstup do EU a ekonomický růst. Nyní Česko patří ke státům, které se staly pro cizince jedním z nejžádanějších míst pro život. Republika navíc zažívá také takzvaný baby boom. Loni se narodilo nejvíc dětí za posledních 15 let.

K nepříznivému vývoji přispěly společenské změny po listopadu 1989, kdy se lidem otevřely nové možnosti. Mohli začít studovat, cestovat nebo budovat kariéru. Poprvé se ČR "v minusu" ocitla v roce 1993. Nejhorší byla situace ve druhé polovině 90. let, kdy země ztrácela každoročně víc než dva lidi na tisíc obyvatel. Od roku 2006 se pak znovu rodí víc dětí, než kolik lidí zemře.

Podobná situace je i v jiných zemích bývalého východního bloku, které v roce 2004 a 2007 rozšířily EU. Zaznamenaly ale větší propad než Česko. Mnohé státy se z něj navíc dosud nevzpamatovaly. Podle Eurostatu v roce 2006 z deseti postkomunistických členů unie obyvatelé nevymírali jen v Česku, Polsku, Slovinsku a na Slovensku.

Nejhorší naopak byla situace v Bulharsku, které v posledních letech ročně ztrácí kolem pěti lidí na 1000 obyvatel. Zemi se alespoň podařilo zbrzdit odchody do ciziny. V roce 2000 totiž na tisícovku obyvatel ztratila zhruba 33 lidí. S odlivem místních do ciziny se v posledních letech potýkalo i Polsko, Rumunsko, Maďarsko a Pobaltí. Na nedostatek sil z ciziny si naopak nemůže stěžovat Irsko. Před třemi lety mu podle Eurostatu přibylo 24 lidí na 1000 obyvatel. Přírůstky díky přistěhovalcům kromě Německa zaznamenaly i ostatní staré státy unie.

Vymírání hrozí celé EU. Vlády jednotlivých států se proto snaží najít recept na to, jak by mu mohly zabránit. Rády by například opatřeními na podporu rodiny přiměly občany, aby měli víc dětí.

 

Zdroj: Euroskop.cz


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 12.8.2008. Poslední aktualizace: 12.8.2008 14:27