Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Island na cestě do EU

 

Ministři zahraničních věcí zemí Unie požádali Komisi, aby zhodnotila způsobilost Islandu ke členství v EU, což je první krok vstupního procesu. Toto rozhodnutí přišlo rychle, méně než dva týdny po podání žádosti, a odráží vynikající reputaci Islandu.

 

Komise nyní připraví podrobnou studii o hospodářském, právním a politickém systému Islandu. Příprava takové studie většinou trvá déle než rok. Island však možná nebude muset čekat tak dlouho, protože už má rozvinutou tržní ekonomiku a stabilní, demokratické instituce, což jsou dvě klíčové podmínky pro členství.

 

Jakmile tuto zprávu obdrží Evropská rada a Evropský parlament, rozhodnou, zda Island přijmou za oficiální kandidátskou zemi. Teprve pak mohou začít formální vyjednávání o podmínkách členství, což může trvat další rok až dva. Pokud Evropská unie Island přijme, uspořádá země k této otázce referendum.

 

Až donedávna se tento ostrov v severním Atlantiku s 320 000 obyvateli zdráhal do EU vstoupit. Avšak poté, co jeho největší banky loni v říjnu zkrachovaly, a způsobily tak pád islandské koruny, začal Island uvažovat o členství v EU a o přijetí eura jako o způsobu, jak svou ekonomiku stabilizovat.

 

Island spojuje s EU mnoho společných pout. Jako člen Evropského hospodářského prostoruEnglish (en) je součástí trhu Unie a dodržuje většinu právních předpisů EU. Jako většina členských států je také součástí Schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Jedinou ožehavou oblastí vyjednávání by mohla být rybolovná práva. Tato otázka není upravena v rámci Evropského hospodářského prostoru. Ten sice dává Islanďanům právo žít a pracovat v EU, avšak zároveň jim umožňuje určovat vlastní zemědělskou a měnovou politiku.

 

Ministři zahraničních věcí také během svého setkání 27. července zopakovali svou podporu úsilí zemí západního Balkánu o členství v EU. V současné době jsou oficiálními kandidáty na členství v Unii tři země - Bývalá jugoslávská republika Makedonie, Chorvatsko a Turecko. Dalších pět balkánských zemí (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo a Srbsko) je považováno za potenciální kandidáty.

 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 25.8.2009. Poslední aktualizace: 25.8.2009 12:36
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno