Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Řízení provozu na internetu

 

Evropská komise vyzývá k mezinárodní diskusi o řízení internetu. Během posledních 40 let se internet rozvinul z projektu omezeného na armádu Spojených států na celosvětovou komunikační síť. Ale jeho provoz hlídá pouze jeden „strážník" - organizace nesoucí název ICANN, sídlící v Kalifornii.

Zkratka ICANN znamená „Internet Corporation for Assigned Names and Numbers". Jedná se o neziskovou organizaci, která dohlíží na systém přidělování adres a směrování na síti. Byla založena v roce 1998 a funguje na základě smlouvy s vládou USA. Ačkoli je ICANN soukromou organizací a členové její správní rady jsou z různých částí světa, podléhá v důsledku Washingtonu.

 

Evropská komise opakovaně žádala o zavedení mezinárodního dohledu nad internetem s tím, že žádná země by neměla mít výlučné právo rozhodovat o tak zásadní složce světové ekonomiky. Tento svůj požadavek nedávno zopakovala v souvislosti s tím, že smlouva americké vlády s ICANN letos v září vyprší.

 

ICANN čeká „historický okamžik", uvedla komisařka pro informační společnost a media Viviane Redingová. Zůstává však podle ní otázkou, zda se ICANN stane „plně nezávislou organizací odpovědnou celosvětové internetové komunitě." Jednou ze sporných oblastí je například rozhodování o názvech domén typu .uk, .fr nebo .eu.

 

V dokumentu „Řízení internetu: další kroky" Komise navrhuje, aby ICANN byla řízena soukromými subjekty „v rámci zásad, na nichž se shodne veřejná správa, avšak bez zasahování vlád do jejího každodenního fungování".

 

ICANN se navíc chystá realizovat plány, podle nichž by mělo dojít k rozšíření počtu a typů internetových adres. Internet používá denně 1,5 miliardy lidí - z toho 300 milionů v EU - a po ICANN se proto požaduje, aby dal k dispozici další přípony domén, jako jsou .com, .org a .net. Také roste poptávka po adresách v jiných jazycích, než je angličtina.

 

A pak je tu ještě otázka bezpečnosti. V květnu 2007 byl například po diplomatické roztržce s Ruskem hackery napaden estonský web. Podle ICANN by mělo dojít k zavedení systému, který by garantoval, že obsah dané internetové stránky pochází skutečně z uvedeného zdroje.

 

Sdělení Komise o řízení internetu (v AJ) - zde.

 

 

Celý článek naleznete zde.

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 31.8.2009. Poslední aktualizace: 31.8.2009 11:36
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno