Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Plán bezpečnosti silničního provozu v EU na příštích 10 let

 

Unie se pokusí snížit počet úmrtí na silnicích o polovinu.

 

V roce 2009 zemřelo na evropských silnicích 35 000 osob, což je o 36 % méně než v roce 2001, kdy Komise poprvé stanovila cíl na snížení úmrtnosti na silnicích o 50 %. Nejrizikovější skupinou jsou mladí lidé a motocyklisté.

 

Mezi nejčastější příčiny smrtelných nehod patří nepřiměřená rychlost, řízení pod vlivem alkoholu a nezapnuté bezpečnostní pásy. Zbytečné riziko však také představují vozidla ve špatném technickém stavu a špatně udržované silnice. Všemi těmito otázkami se zabývá nový program EU.

 

Co se očekává v příštích 10 letech?

• V platnost vstoupí nová pravidla, podle kterých bude muset být čím dál tím více vozidel vybaveno automatickými systémy varování, včetně varování při překročení rychlosti nebo opuštění jízdního pruhu.

• Finanční prostředky EU se budou moci použít pouze na budování takových silnic, které vyhovují evropským předpisům.

• EU bude spolupracovat s vnitrostátními orgány na vytvoření společné strategie v oblasti vzdělávání a výcviku účastníků silničního provozu.

• Více úsilí bude zaměřeno na zvýšení bezpečnosti motocyklistů. V posledních letech se počet úmrtí na silnicích snížil u všech kategorií vozidel kromě motocyklů. I když motocyklisté tvoří jen 2 % všech účastníků silničního provozu, každoročně se okolo 17 % smrtelných nehod týká právě jich.

 

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění Englishfrançais se Evropané domnívají, že pro snížení počtu nehod by se mělo učinit více. Příslušné orgány by se podle nich měly zaměřit na zlepšování stavu silnic a prosazování dopravních předpisů.

 

Pouze čtyřem zemím se podařilo oproti roku 2001 snížit počet úmrtí na silnicích o 50 %. Bylo to Lotyšsko, Španělsko, Estonsko a Portugalsko. Počet smrtelných nehod naopak vzrostl v Rumunsku a na Maltě.

 

Nejnižší počet úmrtí na silnicích v roce 2009 zaznamenali ve Spojeném království, Nizozemsku a ve Švédsku. Nejvyšší počet úmrtí byl naopak v Řecku a Rumunsku.


Plán bezpečnosti silničního provozu v EU

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 2.8.2010. Poslední aktualizace: 2.8.2010 08:54
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno