Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Šanghajské Expo 2010: Strhující druhý poločas

Do konce října prezentuje EU na Expu špičkové technologie pro města budoucnosti.

Na 37 milionů návštěvníků si během první půle světové výstavy Expo Englishfrançais mohlo udělat obrázek o udržitelném rozvoji měst. Jde o vůbec první Expo konané mimo Evropu, jehož se EU účastní. Výstava přitom prezentuje budoucnost zhruba poloviny z nás - už dnes totiž žije polovina světové populace ve městě a tento trend nadále roste.

 

EU ve svém pavilonu již po tři měsíce vítá zhruba 30 000 návštěvníků denně. Pod mottem "Lepší město - lepší život" jim předvádí, jak budou vypadat udržitelné metropole budoucnosti podle evropských představ.

Belgicko-evropský pavilon English očekává přes pět milionů návštěvníků. Ti se zde mohou v sekci "Zelenější Evropa" během animované prohlídky v 3D dozvědět vše o iniciativách EU pro ochranu životního prostředí a klimatu ve městech.

 

Na velkou budoucnost obchodu s environmentálními technologiemi upozornil svou návštěvou Expa i komisař EU pro obchod Karel De Gucht, který zde koncem července zahájil akci "Trade Days". Čína je pro Evropu nejrychleji rostoucím exportním trhem, v roce 2009 odtud do Říše středu směřoval vývoz hodnotě 82 miliard eur.

Téma "Zelenější Evropa pro zelenější svět" budou mít i návazná jednání, která v září povedou evropští a čínští odborníci mj. o užší spolupráci EU a Číny v oblasti městského rozvoje.

Kromě hlavních atrakcí, jejichž tématem je budoucnost našich měst, mohou návštěvníci Expa v nadcházejících třech měsících zažít zblízka i evropskou kulturu. Počátkem září zde proběhne Evropský operní festival, kde hudebníci z EU navodí v pavilonu Unie atmosféru evropských operních scén. Počátkem října pak mladí evropští umělci u příležitosti Evropské noci umění promění celou evropskou čtvrť v obří scénu pod širým nebem.

 

I v druhém poločase je na pořadu Expa fotbal. Během uplynulého MS byly všechny zápasy přenášeny živě na plátně před belgicko-evropským stánkem. Na konec září zase zve prezident UEFA a patron pavilonu EU Michel Platini příznivce kopané na evropský fotbalový festival, který bude v pavilonu probíhat.

 

* EU @ Šanghaj 2010
* Belgicko-evropský pavilon na Expo 2010 v Šanghaji

 

Zdroj: Evropská komise

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 19.8.2010. Poslední aktualizace: 19.8.2010 11:33
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno