Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Za nejčistší vodou do Chorvatska, Řecka, na Kypr či Maltu

 

Skoro ve všech přímořských i vnitrozemských letoviscích v Evropě je voda dostatečně čistá na to, aby se v ní dalo koupat. Její kvalita se oproti loňsku obecně zlepšila.

 

Výsledky každoroční zprávy o kvalitě vod ke koupání, kterou zpracovává Evropská agentura pro životní prostředí, se opírají o analýzu vzorků odebíraných pravidelně na více než 22 000 místech ke koupání u moře i ve vnitrozemí Evropy.

 

Aktivní stárnutí - ilustrační fotoNejvyšší hodnocení získalo o 3,5 % více míst než vloni a počet míst označených jako „dostatečně vhodná" ke koupání se zvýšil o 1 %. Minimální požadavky na kvalitu vody v EU nesplnila pouze necelá 2 % lokalit.

 

Kdo byl nejlepší?

 

Nejlépe si v roce 2011 vedl Kypr, Chorvatsko, Malta a Řecko, u nichž získalo nejvyšší hodnocení více než 90 % lokalit. Zbylá místa ke koupání v těchto zemích navíc splňovala stanovené minimální požadavky.

 

Nejhorší výsledky mělo Nizozemsko, Bulharsko, Lotyšsko, Lucembursko a Belgie, kde minimálních požadavků na kvalitu vody ke koupání dosahovalo poměrně málo lokalit.

 

V České republice standardům EU vyhovovalo v roce 2011 celkem 86,9 % lokalit. Situace se tak oproti předešlému roku zlepšila o 0,3 %.

 

Od roku 1990 celková kvalita vod ke koupání v Unii stabilním tempem roste. Zpočátku nesplňovalo minimální požadavky 9,2 % pobřežních lokalit, v roce 2011 to už bylo pouhých 1,5 %. U vnitrozemských míst ke koupání klesl od roku 1990 podíl nevhodných lokalit ke koupání z hodnoty 11,9 % na 2,4 % v roce 2011.

 

Celý článek k dispozici - zde.

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

 

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 10.8.2012. Poslední aktualizace: 10.8.2012 10:53
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno