Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Dánsko se chce zbavit některých svých opt-outů

Šéf největší opoziční dánské strany Lars Løkke Rasmussen uvedl, že by mělo Dánsko uspořádat referendum, ve kterém by se vyjádřilo, zda stále trvá na některých svých opt-outech, neboli výjimkách z evropského práva. K tomuto kroku se kloní i většina ostatních parlamentních stran. Ty se bojí, že ve vznikající dvourychlostní Evropě by mohlo být kvůli své pozici Dánsko vyloučeno z některých důležitých procesů.

Bývalý dánský premiér a lídr hlavní opoziční strany VenstreLars Løkke Rasmussen se opakovaně vyjádřil, že by chtěl zemi zbavit některých takzvaných opt-outů, neboli výjimek z práva Evropské unie.

Ty si Kodaň vyjednala jako podmínku pro přijetí Maastrichtské smlouvy, kterou Dánové původně v rámci referenda v roce 1992 odmítli. Součástí takzvané Edinburské dohody z roku 1993 jsou výjimky pro Dánsko ve čtyřech oblastech: bezpečnostní a obranné politice, opatřeních souvisejících s občanstvím EU, politikách v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí a hospodářské a měnové unii.

„Přišel čas, abychom tyto výjimky vyřešili. Jejich negativní důsledky především v oblasti spravedlnosti jsou tak urgentní, že by bylo nezodpovědné dále referendum odkládat. Podmínkou je ale široká podpora parlamentu, a to je to, co teď nabízím,“ řekl expremiér pro deník Politiken a dodal, že o svém záměru již soukromě hovořil i se současnou předsedkyní vlády Hellou Thorning-Schmidtovou.

Podle Rasmussena by se referendum o výjimce v oblasti spravedlnosti mohlo konat buď v květnu 2014 společně s volbami do Evropského parlamentu, případně dohromady s referendem, které zemi čeká v souvislosti se vznikem evropského patentního soudu. Dodává, že je ochotný diskutovat o zbavení se výjimek ve všech oblastech kromě hospodářské a měnové unie.

 

Více informací naleznete zde

 

 

Zdroj: Euractiv.cz

 

Více informací o dánských výjimkách naleznete zde.

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 28.8.2013. Poslední aktualizace: 28.8.2013 16:08
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno