Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Košice Evropským hlavním městem kultury v roce 2013

 10/09/2008

Evropský parlament

 

Dne 9. září zasedala porota hodnotící kandidáty na Evropské hlavní město kultury pro rok 2013. Na základě předvýběru, který se uskutečnil v prosinci loňského roku, se rozhodovalo mezi čtyřmi slovenskými městy: Košicemi, Prešovem, Martinem a Nitrou. Z rozhodování poroty nakonec vyšlo vítězně východoslovenské město Košice. Verdikt poroty bude ještě oficiálně posvěcen Radou ministrů EU v květnu 2009.

 

 

Slovenské město se vůbec poprvé ujme putovního titulu Evropské město kultury a pro celou zemi to bude znamenat jednu z největších kulturní akcí roku. Pozornost Evropy se nezaměří pouze na Košice a košický region, ale také na celou zemi.

Komisař pro vzdělávání, odbornou přípravu, kulturu a mládež Ján Figeľ Košicím poblahopřál a zdůraznil, že hlavní města kultury hrají důležitou roli při propagování kulturní rozmanitosti a kulturního bohatství Evropy. Všechna města, která se nominace zúčastnila, ukázala, že o tento titul opravdu stojí a že jsou připravena ukázat svůj potenciál nejenom na poli kulturním, ale i v oblasti socioekonomické. Konkurence měst byla opravdu vysoká.

 

Vedle slovenského města se v roce 2013 stane hlavním městem kultury i jedno francouzské město. Porota se sejde 15. a 16. září, aby vybrala francouzského kandidáta.

 

Mezinárodní porota, která rozhoduje o kandidaturách,  se skládá ze 13 členů: šest členů nominuje dotčený členských stát, dalších sedm evropské instituce (Evropská komise, Rada, Evropský parlament, Výbor regionů).

 

Připomínáme, že letošními hlavními městy kultury jsou Liverpool a norský Stavanger, v roce 2009 se jimi stanou rakouský Linz a litevský Vilnius, v roce 2010 německý Essen, maďarský Pécs a Istanbul, v roce 2011 finský Turku a estonský Tallin.

 

 

Další informace na těchto stránkách: http://ec.europa.eu/culture/our-programmes-and-actions/doc413_fr.htm

 

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1622/2006/ES ze dne 24. října 2006 o zavedení akce Společenství na podporu projektu Evropské hlavní město kultury pro roky 2007 až 2019 

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 18.9.2008. Poslední aktualizace: 18.9.2008 17:19
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno