Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Komise navrhuje rozšíření potravinového programu pro nejchudší osoby v Evropské unii

17/09/2008

 

 

 

Evropská komise dnes navrhla zlepšení současné podoby programu distribuce potravin pro nejchudší osoby v Evropské unii, které spočívá ve zvýšení rozpočtu o dvě třetiny zhruba na 500 milionů EUR od roku 2009 a v rozšíření škály produktů, jež jsou do programu zahrnuty.

 

Program distribuce potravin, jehož původním účelem bylo poskytnout přebytečné zásoby zemědělských produktů („intervenční zásoby") potřebným osobám, byl v polovině 90. let pozměněn, aby za určitých podmínek mohly být intervenční zásoby doplněny nákupy na volném trhu.

 

Vzhledem k tomu, že v současné době jsou přebytečné zásoby velmi omezené a v dohledné době se zřejmě nezvětší, měl by program trvale umožňovat nákupy na volném trhu za účelem doplnění zbývajících intervenčních zásob. Výběr potravin by měly na starosti členské státy a v tříletých intervalech by se vypracovávaly plány distribuce potravin. Distribuce by nadále probíhala ve spolupráci s dobročinnými organizacemi a místními sociálními službami.

 

V období let 2010-2012 by se jednalo o režim spolufinancování (75 % z rozpočtu EU a 85 % v regionech soudržnosti). Od roku 2013-2015 se podíl spolufinancování z rozpočtu EU sníží na 50 % (v regionech soudržnosti na 75 %).

 

Komise má za to, že zvýšení rozpočtu je nezbytné, neboť rostoucí ceny potravin nepříznivě ovlivňují jejich zabezpečení pro potřebné osoby a zvyšují náklady na poskytování potravinové pomoci. V roce 2006 mělo z tohoto potravinového programu užitek více než 13 milionů občanů EU. Revidovaný program by měl být k dispozici od roku 2010.

 

Více informací zde.

 

Zdroj: RAPID

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 18.9.2008. Poslední aktualizace: 18.9.2008 17:49
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno