Europeana se představuje...


Vytištěno 1.12.2020 00:24 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&mes=9&rok=2009&nav03=15357

 

Je to zároveň multimediální mnohojazyčná knihovna, muzeum, archiv a internetový portál na evropské úrovni. Proto se i jmenuje Europeana.

 

Nabízí přímý přístup k 4,6 milionu digitalizovaných knih, zvukových a filmových záznamů, fotografií, maleb, map, rukopisů, novin a archivních dokumentů tvořících evropské kulturní dědictví.

 

 

Návštěvníci na internetových stránkách www.europeana.eu mohou virtuálně vyhledávat a zkoumat nejrůznější sbírky v evropských kulturních institucích ve svém vlastním jazyce, aniž musí navštěvovat různá místa či země.

 

Europeana je ještě dost mladá. Evropská komise a ministři kultury EU tento projekt  zahájili 20. listopadu 2008 v Bruselu. Její „fondy" ale rychle rostou. Za pouhých devět měsíců se dostaly ze dvou milionů digitalizovaných děl na nynějších 4,6 milionu. Jednotlivé členské země se však na ní podílí poměrně nerovnoměrně. Téměř polovina (47 %) všech děl je z Francie, ostatní země zaostávají. K těm, které zaostávají nejvíce, patří i Česká republika: její podíl na Europeaně je menší než 0,1 %.

 

A jak vám Europeana může pomoci? Všem, koho zajímá literatura, dějiny a umění nabízí jednoduchou cestu k evropským kulturním zdrojům. Její obrovské virtuální sbírky v mnoha oborech mohou využívat například badatelé, studenti i žáci základních škol.

 

 

Celý článek naleznete zde

 

 

Zdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 4.9.2009. Poslední aktualizace: 4.9.2009 12:29