Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

V září opět přepínáme na energeticky účinné osvětlení

 

Byly součástí našeho každodenního života tak dlouho, že se zdá zvláštní, že by se z něj měly ztratit: počínaje 1. zářím 60 wattové žárovky postupně zmizí z obchodů, jelikož tento typ žárovky bude na základě předpisů EU zakázán.

 

Energeticky úsporné zářivky - ilustrační fotoNové zdroje světla s podobným výkonem - ať už úsporné nebo kompaktní zářivky - uspoří ve srovnání s Edisonovou žárovkou až 80 % energie a jejich životnost je až desetkrát delší. Pokud průměrná rodina vymění všechny žárovky, může svůj roční účet za elektřinu snadno snížit o 50 eur. Evropská unie jako celek může ušetřit roční produkci deseti elektráren a 15 milionů tun emisí CO2 ročně - jako bychom ze silnic odstranili sedm milionů automobilů (což odpovídá například všem vozidlům v Nizozemsku). 

 

Představitelé členských států již v roce 2007 stanovili v oblasti energetické účinnosti ambiciózní cíl: spotřeba energie v Evropské unii by se do roku 2020 měla snížit o 20 %. Vyřazování žárovek bylo pouze jednou součástí této strategie. Pozornost se zaměřila také na další neefektivní výrobky v našich domácnostech, zejména zavedením energetických štítků informujících spotřebitele o tom, zda je výrobek energeticky účinný či nikoli.    

 

Celý článek naleznete zde.

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 5.9.2011. Poslední aktualizace: 5.9.2011 11:24
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno