Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Využijte Dny evropského dědictví ke vstupu zdarma do historických pamětihodností

Miliony lidí se budou moci v průběhu září zdarma podívat do zřídka otevřených historických a kulturních památek v 50 zemích v rámci každoročních Dnů evropského dědictví, společné iniciativy Evropské komise a Rady Evropy. Dny evropského dědictví 2013 budou oficiálně zahájeny zítra (30. srpna) v Jerevanu v Arménii, která v současnosti předsedá Výboru ministrů Rady Evropy.  Ve stejný den budou spuštěny také nové interaktivní internetové stránky, které poskytnou podrobnosti o památkách otevřených veřejnosti a také informace o akcích pořádaných v jednotlivých zemích v souvislosti se Dny evropského dědictví.

Dny evropského dědictví, které se konaly poprvé v roce 1985, jsou od roku 1999 společnou iniciativou Evropské komise a Rady Evropy. Účastní se jich 50 signatářských Evropské kulturní úmluvy. Kulturní akce pořádané během měsíc trvajících oslav napomáhají propagaci místních dovedností a tradic, architektury a umění a snaží se přispět také ke vzájemnému porozumění mezi Evropany.

 

Stejně jako v minulých letech se Dny evropského dědictví prezentují celou řadou fascinujících památek a akcí, díky kterým ožívá historie.  Například v Severním Irsku budou mít návštěvníci možnost představit si, že jdou do středověké bitvy, když „pocítí tíhu meče, váhu drátěné košile a uslyší zacvaknout hledí přílby“. V Nizozemsku je tématem „Moc a sláva“ a návštěvníci budou mít možnost prožít 400 let dějin. Ve Švédsku nabídnou „Místa setkání“ emocionální putování do míst, kde v průběhu staletí probíhala setkávání a loučení, a Švýcarsko zase rozzáří své památky tématem ohně, světla a energie. V České republice téma zní: „Památky v novém světle“.

Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, prohlásila: „Dny evropského dědictví představují úžasnou iniciativu, kterou si mohou užívat lidé ze všech věkových a sociálních skupin. Očekáváme, že letos této zvláštní příležitosti navštívit památky, které jsou obvykle veřejnosti nepřístupné, využije více než 20 milionů dospělých a dětí.  Je to skvělý způsob, jak zajistit, aby bylo naše společné evropské dědictví oceňováno a chráněno pro příští generace, a také způsob, jak prostřednictvím oživení cestovního ruchu přinést prospěch místním společenstvím.“ 

 

Zdroj: Zastoupení EK v ČR.

 

Informace o Dnech evropského dědictví naleznete zde

Seznam pořádaných akcí nejen v ČR naleznete na stránkách Rady Evropy zde

Informace o Dnech evropského dědictví na stránkách Evropské komise naleznete zde

Informace o Dnech evropského dědictví v Brně naleznete zde

 

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 2.9.2013. Poslední aktualizace: 2.9.2013 11:22
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno