Tento rok očekává Evropská komise ekonomický růst v EU27 trvalý ale méně dynamický, pro českou ekonomiku to znamená tříprocentní zlepšení.


Vytištěno 30.6.2022 15:14 ze stránek www.euinfo.cz:
http://www.euinfo.cz/index.php?nav01=8489&nav02=8497&nav03=10001558

 

Evropská ekonomika vzroste o více než 2 procenta. Nárůst lze očekávat i v českém hospodářství a to o 3 procenta. Celkové zpomalení růstu souvisí s napjatou globální situaci, vyšší cenou ropy nebo zpomalením vývoje pracovního trhu. Významné pro ekonomické změny jsou také rostoucí americký obchodní deficit s Čínou.

 

 

 

Ekonomika EU letos poroste o 2,2 procenta, odhaduje ve své podzimní makroekonomické prognóze Evropská komise. České hospodářství letos poroste o tři procenta a zpomalí tak svůj růst ze 4,3 procenta v loňském roce. Také v příštím roce bude podle ní růst pokračovat, byť pomaleji, na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Zpomalení souvisí s napětím v mezinárodních obchodních vztazích.

 

Evropská komise u EU27 očekává nárůst HDP

Podle EK ekonomika 27 zemí Evropské unie pro rok 2020 očekává růst o 1,9 procenta. Předpověď poukazuje na zpomalující globální ekonomiku a vyšší míru napětí v mezinárodních obchodních vztazích. EK potvrdila odhad letošního růstu české ekonomiky o tři procenta. Současný odhad růstu pro celou unii je o desetinu procenta optimističtější než údaj 2,1 procenta, který komise nabídla ve své letní předpovědi v červenci. I přes zpomalení očekává EK růst hospodářství všech zemí unie. Na výkon evropského hospodářství budou mít podle EK nepříznivý vliv rostoucí globální nejistota, zvyšující se napětí v mezinárodních obchodních vztazích a vyšší ceny ropy. Vliv na pomalejší ekonomiku může ale mít po letech robustního růstu zaměstnanosti také zpomalení vývoje na pracovním trhu. Komise dnes připomněla, že údaje prognózy ohrožuje vysoká míra nejistoty a provázanost rizik, která za určité situace mohou vzájemně násobit svůj vliv na vývoj hospodářského dění v Evropě. Připomenuto je například, že rostoucí americký obchodní deficit s Čínou může vést k dalšímu napětí ve vzájemných obchodních vztazích. Uvnitř EU můžou mít na výkon hospodářství negativní vliv pochybnosti o finanční stabilitě ve chvíli, kdy by se do bankovního sektoru přelily potíže vysoce zadlužených členských zemí. Růst tak ve stále větší míře potáhne domácí spotřeba podpořená růstem platů a fiskálními opatřeními v některých zemích. Poprvé od roku 2007 by měla ve všech členských státech vzrůst míra investic. Komise připomněla, že stávající situace je výrazným zlepšením proti době před deseti lety, kdy v roce 2009 výše schodku v eurozóně dosahovala 6,2 procent a v celé unii 6,6 procenta. V eurozóně a většině EU také klesá míra zadlužení v poměru k výkonu hospodářství. V zemích platících eurem to má být letos 86,9 procenta, příští rok 84,9 pct. a v roce 2020 82,8 procenta. Vzhledem k výkonu hospodářství byly státy eurozóny nejvíce zadlužené v roce 2014, kdy tento poměr dosahoval hodnoty 94,2 procenta HDP. K situaci se vyjádřil i Pierre Moscovici, komisař pro hospodářské a finanční věci. Dle něho je evropské hospodářství na dobré cestě a nezaměstnanost postupně klesá. Také mluvil o poklese veřejného dluhu v eurozóně, kde je zůstatkový deficit pod 1 procentem.

 

EK odhaduje letos růstu české ekonomiky o tři procenta

Ekonomika ČR letos poroste o tři procenta a zpomalí tak svůj růst ze 4,3 procenta v loňském roce. Vyplývá to z pravidelné podzimní makroekonomické předpovědi Evropské komise, která potvrdila svůj letní odhad. Pro příští rok zopakovala Komise odhad růstu českého HDP o 2,9 procenta, pro rok 2020 odhaduje růst české ekonomiky na 2,6 procenta. Hlavním motorem růstu hrubého domácího produktu (HDP) bude domácí poptávka. Riziko podle EK představuje nedostatek pracovních sil a závislost na vnějších faktorech. Míra inflace by se měla postupně ustálit na dvouprocentním inflačním cíli. Komise očekává pro letošek snížení rozpočtového přebytku na 1,4 procenta z 1,5 procenta v roce 2017. Spotřebitelskou důvěru podporuje nárůst mezd, platů a důchodů, přičemž rostoucí platy ve státní sféře a vyšší důchody zvyšují i veřejné výdaje, píše Komise. Negativně přispívá k meziročnímu růstu HDP vývoz, právě i díky růstu reálných mezd. Komise dále odhaduje po letošním vrcholu zpomalení růstu investic v Česku.   Ministerstvo financí ve své nové prognóze z tohoto týdne čeká růstu ekonomiky v letošním roce o tři procenta a příští rok o 2,9 procenta. Česká národní banka v nové prognóze minulý týden zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta a pro příští rok na 3,3 procenta. Česká bankovní asociace letos očekává růst ekonomiky o 3,3 procenta a příští rok o 2,9 procenta. "Čerstvě zveřejněná prognóza z dílny Evropské komise podporuje názor finančních trhů jak na hospodářský vývoj v České republice, tak v eurozóně a v Evropské unii obecně," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

 

Zdroj: EK/ČTK


Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT
® MMB 13.11.2018. Poslední aktualizace: 13.11.2018 14:41