Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

Evropské zbrojní firmy budou moci získat finance z nového fondu na obranné inovace

Evropský parlament dnes podpořil založení Evropského programu rozvoje obranného průmyslu (EDIDP), který má do roku 2020 poskytnout finance na nákup a modernizaci zbraní. Fond musí schválit ještě členské státy.

eurofighter

 

Evropští poslanci dnes schválili zřízení prvního programu Evropské unie na podporu inovací v obranném průmyslu. Fond s rozpočtem 500 milionů eur (13 miliard Kč) má v příštích dvou letech pomoci zbrojním firmám financovat nové a modernizovat stávající technologie.

Cílem programu je podle Evropské komise zvýšit konkurenceschopnost evropského obranného průmyslu a přispět v tomto ohledu k větší nezávislosti Unie.

Podle kritiků ale budou z projektu těžit jedině zbrojní firmy, a nikoli evropští občané. Poukazují také na to, že podmínky programu jasně nezakazují vývoj a vývoz kontroverzních zbraní.

Program může začít už příští rok

První projekty by se mohly dočkat unijní finanční podpory už v roce 2019. Podmínkou ale je, aby na nich spolupracovaly nejméně tři různé firmy z nejméně tří členských států. Nařízení o vzniku Evropského programu rozvoje obranného průmyslu (EDIDP), jak zní oficiální název projektu, ještě musejí schválit členské státy Unie.

Podle hlavní parlamentní vyjednavačky v této záležitosti, francouzské europoslankyně FrançoiseGrossetêteové, zamezí fond mimo jiné duplicitnímu financování stejného výzkumu v různých zemích. Poslankyně upřesnila, že deset procent z fondu bude určeno pro malé a střední podniky.

 

Parlament původně přijal dodatek k právnímu základu EDIDP, který stanovil, že některé kategorie zbraní by měly být z financování z fondu vyňaty. Výjimka se měla týkat mimo jiné plně autonomních zbraní, tedy těch, které jsou schopny samy, bez lidského rozhodnutí zaútočit na cíl. Tento dodatek ale nakonec po jednání s Evropskou komisí a členskými státy neprošel.

Vyjednavači se místo toho dohodli na mírnějším znění. Někteří poslanci proto dali už dříve najevo, že budou hlasovat proti zřízení fondu. Například německá levicová poslankyně Sabine Lösingováoznačila program EDIDP za skandální.

 

Původní zdroj: Euroskop

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 27.7.2018. Poslední aktualizace: 27.7.2018 17:26
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno