Přeskoč navigaci
Česká verze stránek
Vyhledat

Tisk

O krok blíže k lepšímu životnímu prostředí. Evropský parlament schválil směrnici o plastových výrobcích.

Směrnice o plastových výrobcích zakazuje od roku 2021 plastové příbory, slámky, míchadla atd. Na její schválení se shodl Evropský parlament se znační převahou. Akt bude postoupen Radě EU, která je v pořadí procesu schvalování. Podobně jak u ostatních členů EU, tak i v České republiky se očekává spolupráce nejen od měst a obcí ale také od výrobců plastů.

 

plastic polution

 

Směrnice o plastových výrobcích byla s převahou schválená Evropským parlamentem (EP). Pro akt na plenárním zasedání EP (24. 10.) hlasovalo 571 europoslanců, proti hlasovalo 54 a 34 se zdrželo. Směrnice zakazuje od roku 2021 použití jednorázových příborů, slámek, míchadel a bavlněných tyčinek do uší. Kromě uvedených plastů poslanci EP do směrnice začlenili i oxo-plasty a určité druhy polystyrénů. Pokud u některých druhů nebudou vymyšleny alternativy, musí být omezeny o 25%. Součástí jsou i opatření proti cigaretovým filtrům a ztraceným lovným zařízením.

 

Dopady směrnice mají být znatelné u zvýšení kvality kohoutkové vody. Za předpokladu, že dojde k omezení použití plastů, omezí se také jejich výskyt v pitné vodě a podpoří to také častější užívaní. Ta je na rozdíl od balené vody levnější a také šetrnější k životnímu prostředí. V otázkách omezení plastů v zdravotnictví se europoslanci rozhodli ponechat používaní nádob na potraviny určené pro zvláštní lékařské účely.

 

O významu směrnice je přesvědčen i český europoslanec Stanislav Poláček. „Jsem přesvědčen, že ta směrnice jde dobrým směrem, že skutečně musíme změnit vzorce svého chování,“ uvedl. Také se domnívá, že nová směrnice o plastech nabude platnosti ještě v první polovině příštího roku.

Frédérique Riesová (zpravodajka ALDE, BE) uvedla: "Přijali jsme nejambicióznější právní předpisy proti jednorázovým plastům. Je na nás, abychom v nadcházejících jednáních s Radou zůstali v plánu, a došlo k schválení již v listopadu. Dnešní hlasování připravuje cestu k připravované a ambiciózní směrnici. Je nezbytné chránit mořské prostředí a snížit náklady na škody na životním prostředí způsobené znečištěním plastu v Evropě, odhadované na 22 miliard eur do roku 2030. "

 

Pozadí

Podle Evropské komise plasty tvoří více než 80% mořského odpadu. Výrobky, na něž se tato omezení vztahují, tvoří 70% všech mořských odpadků. Vzhledem k pomalé rychlosti rozkladu se plasty hromadí v mořích, oceánech a na plážích v EU i na celém světě. Plastové zbytky se vyskytují u mořských druhů - mořských želv, tuleňů, velryb a ptáků, ale také u ryb a měkkýšů, a proto i v lidském potravinovém řetězci.

Zatímco plasty jsou vhodným, přizpůsobivým, užitečným a ekonomicky cenným materiálem, je třeba je lépe využívat, znovu používat a recyklovat. Když dochází k plýtvaní, ekonomický dopad plastů zahrnuje nejen ztrátu ekonomické hodnoty materiálu, ale také náklady na vyčištění a ztráty pro cestovní ruch, rybolov a lodní dopravu.

 

zdroj: Europarl/Euroskop/ČTK

Připomínky, nápady, kritiku v této sekci posílejte na eu.info@brno.cz
Za aktuálnost odpovídá: Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT ® 27.10.2018. Poslední aktualizace: 27.10.2018 12:19
Eurocentrum Brno a EUROPE DIRECT| Kobližná 4 | 601 50 Brno